Sedlařík stíhaný v metanolové aféře dostal 5 let a přišel o majetek

Olomouc – Pět let ve vězení a k tomu propadnutí majetku za několik milionů korun. Takový rozsudek si u vrchního soudu v Olomouci vyslechl Radek Sedlařík, majitel černého skladu ve Zlíně a jeden z hlavních aktérů metanolové kauzy. Stát měl krácením daně připravit o 12 milionů. Sedlařík je jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. 

Sedlařík půjde do vězení za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle rozsudku měl ve zlínském skladu přes 42 tisíc litrů lihu, k němuž nevedl řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. Sedlařík vinu odmítal. K soudu byl převezen z olomoucké vazební věznice, před soudem dnes nevypovídal.

Sedlaříkova obhajoba byla u soudu postavená na tom, že si myslel, že zboží nakupuje už zdaněné. Povinnost zaplatit daň tak prý neměl on, ale výrobce – Likérka Drak. „Tato skutečnost není podstatná. Podstatné bylo, že zde nebyly doklady daného alkoholu, a o tom celý ten skutek byl,“ reagoval mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Soud Sedlaříkovi potvrdil pětiletý trest, šestiletý zákaz činnosti a ještě navíc vyhověl státnímu zástupci a nechal propadnout Sedlaříkův majetek. Jedná se o pozemky, zemědělské budovy, byty a taky bytový dům. Takže celkově o majetek za několik milionů korun. „Já si myslím a myslí si to i celé státní zastupitelství, že v těchto případech pachatelům trestné majetkové činnosti je potřeba konfiskovat majetek,“ komentoval státní zástupce Michal Galát.

Sedlařík půjde před soud i kvůli metanolu. Patří totiž k jednatřiceti lidem, kteří figurují i v hlavní větvi metanolové kauzy – společně s jednatelem Likérky Drak Pavlem Čanigou nebo lihovým bossem Radkem Březinou. Podle policistů takzvaná lihová mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. 

Video Aktér metanolové kauzy poslán na pět let za mříže
video

Aktér metanolové kauzy poslán na pět let za mříže

Aktér metanolové kauzy poslán na pět let za mříže

130214

Reportáž Martiny Tlachové