Valentýnské zámečky lásky jsou noční můrou památkářů

Praha - Se svátkem svatého Valentýna přibudu na mostech na celém světě tisíce malých zámečků, kterými milenci stvrzují svou lásku. Asi před čtyřmi lety se přitom začaly objevovat i v Česku. Nejoblíbenějším místem, kam je milenci věší, je pražská Čertovka. Právě tam zámků visí několik tisíc. Poslední dobou jich ale přibývá i na sochách Karlova mostu. Konkrétně na mřížce, která je umístěna v místě, kde byl vhozen do vody Jan Nepomucký. Jenže zvyk, který je pro zamilované turisty symbolem věčného spojení srdcí, se stává noční můrou památkářů.

Podle památkářů zámky historickou stavbu hyzdí a v nejexponovanějších místech taky zbytečně zatěžují. Ochránci památek navíc varují před účinky rzi na staré stavby, velkým problémem je i váha zámků, která by mohla poškodit plot a další místa, na kterých jsou zavěšené. „Ty zámečky Karlův most hyzdí. Nevnímal bych to jako symbol lásky, ale jako vandalství,“ myslí si vedoucí Sdružení výtvarníků Karlova mostu Roman Kotrč.

Zámečky na Čertovce
Zdroj: ČTK
Autor: Sergi Reboredo

Památkáři a správci Karlova mostu proto „vyhlásili zamilovaným válku“ a zámky z mostu pravidelně odstraňují. „Zámečky putují do sběrných surovin a za utržené peníze kupujeme pákové nůžky, jimiž zámky odstraňujeme,“ upřesnil Kotrč. Ani to ale příliš nepomáhá, jakmile památkáři zámky odstraní, rychle se objeví nové.

Naopak na Čertovce nechávají památkáři zamilovaným volné pole působnosti. Aby zabránili ničení Karlova mostu, přišli navíc s novým nápadem: na most umístí objekt ve tvaru srdce, na nějž budou lidé moci zámečky zavěšovat.

Milenci v románu Chci tě italského spisovatele Federika Moccii stvrzují svou lásku tím, že na most Milvio v Římě pověsí zámek. Právě na tomto mostě měl totiž zahynout patron zamilovaných svatý Valentin. Klíč od zámečku pak, se slovy per sempre – navždy, hází do řeky Tibery. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří začali po vzoru románových hrdinů věšet zámky se svými jmény na most Milvio. Zvyk se rychle rozšířil i do ostatních měst po Itálii a brzy i po celé Evropě.

Pro římský Ponte Milvio byla románová sláva pohromou, zámečky ho doslova zaplavily a po zfilmování románu a s ním spojeným návalem zamilovaných turistů musel dokonce římský starosta přistoupit k přísným trestům, za zavěšení zámku hrozí pokuta až 50 eur.

V jiných evropských městech ale, mnohdy i navzdory pokutám, zámečky lásky dál přibývají. Například na Treťjakovském mostě v Moskvě byly dokonce kvůli nim zřízeny zvláštní železné konstrukce ve tvaru stromů, aby nehyzdily vzhled mostu. Tisíce zámečků „zdobí“ i mosty v italských Benátkách, Neapoli, Miláně nebo Turíně, ale i polské Wroclawi nebo francouzské Paříži.