Rittig je na svobodě, nesmí vycestovat. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, reagoval

Praha - Obviněný podnikatel Ivo Rittig je na svobodě. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro něj nežádala vazbu. Soud zakázal Ivo Rittigovi a dalším třem obviněným v kauze jízdenek pražského dopravního podniku vycestovat z České republiky. Čtveřice už odevzdala své cestovní doklady a opustila budovu pražského policejního ředitelství. Když Ivo Rittig opouštěl budovu pražského ředitelství, na otázku, zda je pro něj ztráta cestovního dokladu komplikace, odpověděl: „Zoufalí lidé dělají zoufalé činy.“ Policisté dnes zadrželi i právníka kanceláře MSB Legal Marka Stublehyo.

„Domníváme se, že za současné důkazní situace, kdy oba útvary (protikorupční policie a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, pozn. red.) včera vyslýchaly celý den a celou noc několik zásadních svědků… a kdy se pan Rittig opakovaně vracel do republiky i přesto, že proti němu byla veřejně známa jistá podezření, není na místě přistupovat k nejzazšímu prostředku,“ řekla ČT24 Lenka Bradáčová. Zdůraznila, že pokud by kdokoli z obviněných byť jen náznakem opatření přestoupil, poputuje do vazby.

Lobbista Rittig opustil odpoledne budovu pražského krajského ředitelství policie, na které po svém zadržení strávil noc. Právní kvalifikace se podle Bradáčové nemění, jde stále o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Konkrétní kroky vyšetřovatelů, případně zda výslechy přinesly něco nového, odmítla upřesnit s ohledem na průběh vyšetřování.

Video Ivo Rittig opouští budovu policejního ředitelství
video

Ivo Rittig opouští budovu policejního ředitelství

Ivo Rittig opouští budovu policejního ředitelství

Ivo Rittig opouští budovu policejního ředitelství

Lenka Bradáčová: Zákaz vycestovat v kauze Rittig stačí

Eichler: Je těžké prokázat, že bankovní převody jsou nemravné

Události: Obviněný podnikatel Ivo Rittig je na svobodě

Lenka Bradáčová k odhadu vývoje kauzy: „Jde o závažnou hospodářskou trestnou činnost, ta se opírá většinou o listinné důkazy, analýzu finančních toků a zahraniční právní pomoc. To znamená, pohybujeme se řádově v měsících, než se státní zástupce rozhodne, jak bude v kauze dál postupovat.“


Advokát Miroslav Krutina upozornil, že odebráním cestovního pasu se nejen omezuje pohyb člověka mimo Evropskou unii, ale omezuje se i jeho možnost se v zahraničí identifikovat.
„Myslím, že tady je mnohem důležitější fakt postihu v případě, že by se ukázalo, že omezení bylo překročeno a dotyčný nerespektuje nařízení soudu,“ podotkl. Obviněný se nemusí nikde pravidelně hlásit. Pro Rittiga může být odebrání pasu komplikace, trvalý pobyt má totiž v Monaku.

Policie obvinění pětice lidí v souvislosti s dopravním podnikem opírá mimo jiné o záznamy z jejich sledování. Sám Rittig už dříve našel v jednom z hotelů, kde vedl jednání, odposlouchávací zařízení.

Dopravní podnik v letech 2008 až 2011 zaslal Neographu za výrobu jízdenek 203,2 milionu korun a Neograph následně více než 40 milionů předal společnosti Cokeville Assets, napsal server Lidovky.cz. Z textu obvinění podle serveru vyplývá, že policie má k dispozici nahrávky z předloňského 27. a 29. března. „Z nahrávek předmětných hovorů je zřejmá komunikace mezi osobami Marek Stubley, David Michal, Jan Janků a Ivo Rittig, přičemž předmětem této komunikace je provize hrazená společnosti Cokeville Assets z předražených dodávek jízdních dokladů,“ cituje z obvinění server.

Podle dřívějších informací médií uzavřel dopravní podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Té pak měl Neograph odvádět 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz pravděpodobně Rittig. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.