Sobotka poprvé v Bruselu: Barroso ho pochválil za fiskální pakt

Brusel – Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v Bruselu poprvé v roli premiéra setkal s předsedou Evropské komise José Barrosem. Šéf komise ocenil, že chce ČR přistoupit k fiskálnímu paktu, který je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice: „Česká republika se vrací k roli aktivního a konstruktivního člena evropské rodiny.“ Sobotka zároveň uvedl, že Česko podpoří společný důrazný postup osmadvacítky proti ukrajinské vládě.

Sobotka chce, aby byla ukončena ratifikace paktu z české strany do dvou měsíců. Opatření, která se pak budou na ČR vztahovat, budou ale podle něj platit až ve chvíli, kdy ČR přijme společnou evropskou měnu. Barroso k tomu uvedl, že i před tím, než země vstoupí do eurozóny, je koordinace důležitá.

Barroso se s českým premiérem bavil také o čerpání evropských peněz v novém víceletém období do roku 2020. V příštích sedmi letech může ČR získat z evropských strukturálních a investičních fondů skoro 22 miliard eur (asi 594 miliard korun). Nyní jsou dokončována jednání o smlouvě, která umožní čerpání a určí jeho priority. „Česká vláda chce udělat výrazný pokrok v zajištění efektivní a odpovědné veřejné správy a já tuto informaci oceňuji,“ dodal Barroso.

Sobotka pak na společném brífinku zdůraznil, že má ČR jako země střední velikosti jedinou šanci, jak ovlivňovat budoucí vývoj v Evropě. „A to je právě prostřednictvím naší aktivní evropské politiky, naší aktivní účasti v evropských institucích,“ uvedl premiér.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz pak se Sobotkou mluvil o velkém ekonomickém potenciálu, který podle něj Česko má. Premiér dodal, že se chce Česko aktivně podílet na další evropské integraci. „Věřím, že uplynulá krize Evropu posílila,“ dodal Sobotka.  

Video Sobotka se sešel s Barrosem i Schulzem
video

Sobotka se sešel s Barrosem i Schulzem

Sobotka se sešel s Barrosem i Schulzem

U, 20.2

Barroso: Česko se vrací k roli aktivního člena evropské rodiny

Schulz: Česko má velký ekonomický potenciál