Sportovec za milion - NKÚ prověřil státní přípravu reprezentantů

Praha - Stát prostřednictvím ministerstva školství vydal na přípravu reprezentantů ve třech sportovních centrech za dva roky skoro 800 milionů korun. Centra se v té době starala o přípravu víc než 800 vrcholových sportovců, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zároveň státu doporučil, aby zpřesnil pravidla pro přípravu sportovců.

Obrana platí i „nereprezentanty“

Nejvyšší kontrolní úřad na základě kontroly doporučil ministerstvu školství zpřesnit pravidla sportovních center pro hrazení běžných výdajů. „Nejasné formulace totiž umožňují ministerstvu obrany financovat své dva sportovní kluby, které nereprezentují Českou republiku na mezinárodních akcích,“ upozornil kontrolní úřad. Ministerstvo školství přispívá armádnímu sportovnímu centru penězi ze státního rozpočtu, přesto podle NKÚ tento postup toleruje.

Kontroloři prověřovali hospodaření Vysokoškolského sportovního centra ministerstva školství, Centra sportu ministerstva vnitra a Armádního sportovního centra ministerstva obrany. První z nich financuje ministerstvo školství plně, na provozu zbylých dvou center se s ním podílejí další ministerstva. Celkem 799,7 milionu korun z rozpočtové kapitoly ministerstva školství použila kontrolovaná sportovní centra na běžný provoz a investice v letech 2011 a 2012.

Resortní sportovní centra neprovozují stejné druhy sportů a jednotlivé sporty jsou finančně různě náročné. „Odlišnosti jednotlivých resortních sportovních center znemožnily NKÚ porovnat ekonomické podmínky a vyhodnotit, zda podmínky v sociálním a materiálním zabezpečení sportovců jsou u všech resortních sportovních center srovnatelné,“ uvedl NKÚ.

Sportovním centrům přibývá práce

V roce 2011 se sportovní centra starala o přípravu 837 vrcholových sportovců, z toho 561 dospělých a 276 juniorů. O rok později o 858 sportovců, a to 511 dospělých a 347 juniorů. Centrum sportu ministerstva vnitra vytváří podmínky pro přípravu sportovců ve 14 disciplínách, ostatní dvě kontrolovaná sportovní centra ve 12 sportech.

Video Telefonuje mluvčí NKÚ Olga Málková
video

Telefonuje mluvčí NKÚ Olga Málková