ČT: Červíček v rozkladovém řízení proti svému odvolání neuspěl

Praha - Současný náměstek policejního prezidenta a bývalý šéf sboru Martin Červíček neuspěl podle informací ČT v rozkladovém řízení, které podal kvůli svému odvolání. Stanovisko už má ministr vnitra Milan Chovanec. Zatím se jedná jen o doporučení. Jak ve věci rozhodne, oznámí v úterý. Se stěžovatelem se do té doby chce ještě sejít.

Česká televize zjistila, že rozkladová komise rozhodla v neprospěch Martina Červíčka. V komisi seděli i zástupci odborů, rozhodnutí ale potvrdit nechtějí. „To rozhodnutí přijala větší část pětičlenné komise, čtyři lidé se sešli na jednotném stanovisku,“ uvedl Aleš Lehký z odborové organizace Unie bezpečnostních sborů. „V úterý veřejnosti oznámím, jak dopadl. (…) Myslím, že je slušné nejdřív s tím seznámit pana Červíčka,“ sdělil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dvojvládí na policejním prezidiu definitivně skončilo v únoru letošního roku. Martin Červíček po svém odvolání na konci ledna čeká na rozhodnutí rozkladové komise o tom, zda ho exministr Martin Pecina odvolal z pozice šéfa policie oprávněně.


Podle zjištění České televize komise došla k téměř stejnému závěru, jaký učinil exministr Martin Pecina, tedy, že v roce 2012 tehdejší ministr vnitra Jan Kubice po odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho v rozporu se zákonem nejdříve odvolal Červíčka z pozice náměstka a pak ho jmenoval šéfem policie. Červíčka měl přitom z pozice náměstka podle rozkazu Petra Lessyho odvolat policejní náměstek Pavel Osvald. „Kdyby mě o to někdo požádal, tak jsem to udělal,“ řekl Osvald, bývalý náměstek policejního prezidenta Petra Lessyho.

Podle Červíčkova právníka nemá komise pravdu. Zmíněný rozkaz tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho považuje za účelový. „Byl učiněn v rozporu s legislativou, je neplatný a neúčinný,“ uvedl Josef Kopřiva, právní zástupce Martina Červíčka.

Martin Červíček zatím nechtěl doporučení komise komentovat. Mimo kameru řekl, že si počká na písemné odůvodnění a pak zvaží další kroky, třeba i žalobu. Tím by se ale zkomplikoval výběr nového policejního prezidenta. Na rozhodnutí soudu by se mohlo čekat třeba rok. Do té doby by nejspíš policii vedl pověřený náměstek Tomáš Tuhý.