Oběti rodinného tábora v Osvětimi připomněl koncert v Rudolfinu i pietní akce

Praha - Přesně 70 let uplynulo od vyvraždění takzvaného českého či terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. V noci z 8. na 9. března 1944 tam v plynových komorách zemřelo 3 792 židovských mužů, žen a dětí. Výročí největší hromadné vraždy československých občanů za druhé světové války si připomněli lidé na mnoha místech v Česku, Památník Terezín zachycuje osudy vězňů výstavou fotografií a oběti uctil v pražském Rudolfinu i Koncert pro 3 792 terezínských hvězd.

Koncert, který je součástí Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, nabídl skladby zavražděných židovských skladatelů z Terezína Pavla Haase, Hanse Krásy či Viktora Ullmanna v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Libora Peška. Na úvod zazněl Ullmannův Koncert pro klavír a orchestr, v němž vystoupil klavírista Martin Kasík. Následovala Symfonie pro velký orchestr Pavla Haase a Zdeňka Zouhara. Po přestávce jeviště patřilo dětem ve zkrácené verzi terezínské verze opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmaistera, v níž se představil Dismanův dětský rozhlasový soubor. Program doplnila hudba Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiřikovského. Večer zakončila československá a izraelská hymna, které podle svědectví zpívali terezínští vězni před smrtí jako projev vzdoru. Před dojatým hledištěm je zazpíval Pražský filharmonický sbor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Koncertem provedla Tereza Kostková.

Pamětníci vzpomínají, že za zdmi tábora také mnohokrát zazněla opera Brundibár. Záběr spokojených a veselých dětí zpívajících tuto operu využili i nacisté v propagandistickém filmu. „Brundibára si zpíval celý Terezín. Protože tam, na konci, ten Brundibár je zlý flašinetář. To byl pro nás Hitler,“ říká pamětnice Marta Kottová.

Video Koncert pro 3792 terezínských hvězd
video

Koncert pro 3792 terezínských hvězd

Koncert pro 3792 terezínských hvězd

Koncert k uctění památky 70. výročí obětí holocaustu.

Památku obětí z Osvětimi uctí Koncert pro 3 792 terezínských hvězd

Rozhovor s Tomanem Brodem, který prošel rodinným táborem v Osvětimi

Historie.cs o obětech rodinného tábora v Osvětimi

Takzvaný rodinný tábor vznikl v Terezíně, nejčastěji se udává, že se měl stát dalším nástrojem propagandy nacistů po ostudné návštěvě delegace Červeného kříže v Terezíně. Někteří pamětníci však tuto teorii neuznávají. Do Osvětimi-Březinky bylo z Terezína v září 1943 deportováno 5 000 vězňů, další následovali v prosinci 1943 a květnu 1944. V březnu 1944 bylo 3 792 vězňů zavražděno v plynových komorách, zbylí vězňové rodinného tábora žili od této chvíle ve stálých obavách, že je čeká stejný osud. Počátkem července 1944 se tyto obavy potvrdily: na rozdíl od března 1944 však procházeli vězni selekcí a část z nich byla předtím poslána na práci do jiných táborů. Ze 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1 294.

Tragickou událost si dnes připomněli i na jiných místech. Například v rámci happeningu Pamatuj! zpívaly vokální sbory po celé zemi, koncert se uskutečnil také ve Španělské synagoze v Praze. Osudy terezínských vězňů transportovaných za druhé světové války do koncentračního tábora Osvětim - Birkenau připomíná například výstava Rodinný tábor, která začala minulý týden v Muzeu ghetta v Terezíně.

Tryzna k výročí popravy 3 792 židovských mužů, žen a dětí je na neděli v Praze naplánována do Pinkasovy synagogy.