Euro: V českém archivu je další zápis z Babišovy schůzky s StB

Praha - V českém archivu se dochoval další písemný záznam o tom, že nynější místopředseda vlády, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš působil v 80. letech jako agent komunistické Státní bezpečností. Jak ve svém pondělním vydání píše týdeník Euro, formulář z prosince 1984 zachycuje výpověď agenta s krycím jménem Bureš (které údajně patřilo Babišovi) o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval. Babiš vědomou spolupráci s StB popírá a na Slovensku se kvůli tomu soudí s tamním Ústavem paměti národa, soud má pokračovat 14. dubna.

Takzvaný agenturní záznam lze podle Eura významem zařadit hned za zprávu o navázání spolupráce, která se nachází v torzu údajného Babišova svazku u StB. Dalších několik záznamů o agentovi se jménem Bureš totiž pochází většinou z evidenčních přehledů. Naprostá většina listin zevnitř svazků byla zničena při skartacích koncem roku 1989.

Babiš připouští, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel s příslušníky StB do kontaktu. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Ve sporu s ÚPN se snaží zpochybnit věrohodnost materiálů StB a argumentuje tím, že si tehdejší příslušníci naháněli pracovní výkony a evidovali tajné spolupracovníky bez jejich vědomí.

Agenturní záznam, na který upozornilo Euro, pochází z Archivu bezpečnostních složek ČR. Slovensky psaný zápis je podle týdeníku součástí mnohasetstránkového spisu, který vedla pražská centrála kontrarozvědky StB na někdejší podnik zahraničního obchodu Chemapol. Z dokumentů v tomto svazku vyplývá, že se Babiš zapojil jako informátor StB do akce proti manažerovi vídeňské firmy Chemanol, která zprostředkovávala veškerý obchod Chemapolu a Petrimexu v Rakousku.

Agenturní záznam, v jehož záhlaví je uvedeno Babišovo údajné registrační číslo a krycí jméno, zpracoval 6. prosince 1984 František Hákač. Jemu agent Bureš podle dokumentu popsal, co se dozvěděl o den dříve na jednání s obchodním zástupcem Chemanolu Alfredem Hicklem. „Poznatky jsou získané seriózním pramenem,“ uvedl Hákač v záznamu.