Do Prahy přiletí okřídlený lev. Dárek Britů za Čechy v RAF

Praha - Komunita tuzemských Britů věnuje České republice dvoumetrovou sochu okřídleného lva. Jde o poctu českým letcům, kteří za druhé světové války bojovali v královském letectvu (RAF) proti nacistům, zejména při bitvě o Británii.

Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Lev podle něj vypadá rozzlobeně a ukazuje vzdor, hrdost a odpor: „Je to kontrast mezi hněvem a přirozeností zvířete.“ Socha bude odlita v České republice a slavnostně odhalena v Praze 17. června. Zatím ovšem není jasné, kde bude stát, s magistrátem hlavního města nyní jedná o jejím umístění britská ambasáda. „Chtěli bychom, aby to bylo někde v centru, kde ho uvidí hodně lidí,“ uvedla britská velvyslankyně Jan Thompsonová.

Druhá světová válka, během níž Čechoslováci bojovali po boku britských ozbrojených sil, byla podle Thompsonové stěžejním historickým milníkem pro budování dobrých vztahů mezi Českem a Británií. Motiv okřídleného lva byl vybrán proto, že právě král zvířat je důležitým heraldickým symbolem pro Čechy i Brity, křídla pak symbolizují letce.

Podle ambasadorky dobrovolní dárci z řad firem i lidí darovali na vybudování památníku 100 000 liber (přes tři miliony korun). Duchovním otcem pomníku je Euan Edworthy, který 17 let žije a pracuje v ČR. Na nápad vybudovat památník prý přišel v době, kdy přijel do Česka. „Jako dítěti vychovávanému ve Velké Británii mi můj otec, který byl důstojníkem RAF, často připomínal hrdinství československých letců,“ řekl Edworthy.

Lva odhalí Churchillův vnuk

Okřídlený lev z bronzu bude odhalen při slavnostním ceremoniálu za západu slunce. Celá akce začne koncertem pochodové hudby RAF College Band, po níž zahraje sbor královských bubeníků a dudáků. Památník odhalí vnuk britského ministerského předsedy z doby druhé světové války Winstona Churchilla Nicholas Soames. Poté, co bude pomník odhalen, přeletí nad Vltavou stíhačka Spitfire, na kterých Čechoslováci létali.

Podobná akce, ovšem pouze s odhalením pamětní desky, se o den později uskuteční v Bratislavě. „Oslava 17. června bude o veteránech druhé světové války, ne o politicích nebo armádě,“ řekl britský plukovník Andrew Shepherd. „Bohužel počet veteránů se neustále snižuje, proto je chceme mít ve středu zájmu,“ dodal. Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce.

V bitvě o Británii během léta a podzimu 1940 létalo podle údajů Muzea RAF 2917 pilotů, z toho asi pětina pocházela ze zahraničí, včetně 145 Poláků a 88 Čechoslováků. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo. Českým letcům na západní frontě se věnovala i Historie.cs. Podívejte se:


Video Československé piloty RAF bude připomínat okřídlený lev
video

Československé piloty RAF bude připomínat okřídlený lev