Česko je připraveno poskytnout gripeny k ochraně států na východě Evropy

Praha - Pokud bude Česko požádáno, tak je připraveno poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy sousedícími s Ukrajinou. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Hovoří se např. o hlídání vzdušného prostoru nad Rumunskem. Žádná taková žádost prý zatím ale nepřišla. Stropnický také popřel, že by se chystaly masivní manévry NATO jako reakce na dění na Ukrajině. 

Stropnický uvedl, že na základě žádosti Varšavy již Spojené státy poslaly několik dodatečných stíhaček F-16 na jednu z polských leteckých základen. Pokud bude Česko požádáno, je připraveno vyslat k ochraně nebe nad některou z partnerských zemí i své nadzvukové gripeny. „Jedná se ještě o hranici Rumunska s Ukrajinou,“ řekl Stropnický.  

Čeští vojenští stíhači jsou podle ministra obrany nepochybně připraveni. „To není tak, že my bychom dopředu něco nabízeli. My jsme prostě na své úrovni připraveni, a až budeme požádáni, jsme schopni tu kapacitu dodat,“ upřesnil Stropnický. 

Čeští piloti se již v minulosti úspěšně zapojili do ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím. Nebe nad Estonskem, Litvou a Lotyšskem hlídali piloti gripenů opakovaně. Letos na podzim se mají vydat také na Island, kde na ně čeká podobně zaměřená mise.  

Manévry NATO prý nejsou na obzoru

Před několika dny se také objevila zpráva, že by se česká armáda mohla účastnit větších vojenských manévrů společně s USA, Polskem, případně dalšími partnery ze Severoatlantické aliance. „Nic takového není na obzoru,“ prohlásil ministr obrany. Podle něj si i ruský prezident
Vladimir Putin dobře uvědomuje, že úvahy o vstupu ruských vojsk na ukrajinské území „jsou scénáře z kategorie science-fiction“.