Soud definitivně povolil SPOZ uspořádat zítra sjezd

Praha - Mimořádný volební sněm Strany práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) se v sobotu v Praze nakonec uskuteční. Soudy konání sněmu definitivně povolily. Ještě tento týden byl sjezd přitom zakázán, protože to v předběžném opatření požadovali bývalí členové středočeské buňky strany. Ti od loňského září vedou se SPOZ soudní spory.

„Máme to oficiálně potvrzené. Stoprocentně vím, že se sjezd bude konat,“ konstatoval dnes místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš. Mimořádný sněm strany se uskuteční v pražském TOP hotelu, promluvit by měl i prezident Miloš Zeman. Kandidátem na předsedu zřejmě bude mimo jiné bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který to potvrdil na nedávném sjezdu komory v Olomouci.

Bývalí členové strany v týdnu podali návrh předběžného opatření, se kterým souhlasil Obvodní soud pro Prahu 1 a konání sjezdu zakázal. SPOZ se proti tomu odvolala a případem se měl zabývat nadřízený pražský městský soud. Ten se však nakonec sjezdem nezabýval, protože exčlenové strany návrh stáhli. Důvodem bylo to, že nedokázali složit jistinu 300 tisíc korun, což mají být náklady na konání sněmu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: Jaroslav Matyáš

Bývalí středočeští členové vedou se stranou spor kvůli údajně neplatné krajské konferenci z loňského srpna. Na té byli sesazeni z funkcí a vyloučeni poté, co centrální vedení údajně uspořádalo středočeský kongres, aniž na to mělo podle stanov právo. K potřebnému počtu hlasů na odvolání nepohodlných straníků si vedení prý pomohlo náborem nových lidí. Podle vedení strany ale vše proběhlo v pořádku. Tento soudní spor dál pokračuje a měl by do něj být založen i spis týkající se zákazu kongresu.

Strana v předčasných volbách loni na podzim zcela propadla. Uskupení, jehož čestným předsedou je prezident, podle některých odborníků mělo šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, strana ale nakonec získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Uškodily jí zřejmě i vnitřní rozpory kvůli údajné nedemokratičnosti, které pokračují i nadále.