Hanáci si mohou vykoledovat třeba i podprsenku

Kralice na Hané - Koledování označované rovněž jako „šlehačka“ nebo „mrskačka“ se na Velikonoční pondělí, které je volným dnem, drží nejen v regionech s živou folklorní tradicí, ale také ve městech včetně Prahy. Na různých místech má ale jinou podobu. Třeba v Kralicích na Hané vyrazili na velikonoční koledu v krojích a na voze taženém koňmi. Nejvýznamnější křesťanský svátek má tedy i svou netradiční stránku, například ve Spojených státech rolují velikonoční vejce na trávníku.

V Kralicích chodí Hanáci v krojích na mrskut, jak se koledování na střední Moravě říká už více než 30 let. A kromě vajíček a mašlí dostávají koledníci i netradiční velikonoční památku; dívky jim na pomlázku, nebo-li na tatar uvazují třeba i podprsenku nebo spodní kalhotky. 

Někde na voze jinde pěšky. Na Zlínsku šli mladí chasníci za děvčaty na provodovskou samotu i dva kilometry za doprovodu lidových písniček.

Podle pověsti žena, která je na Velikonoce vyšlehána, zůstane celý rok zdravá a uchová si plodnost. Jiný výklad pomlázce přisuzuje omlazení. Každopádně nemá být cílem vyšlehání způsobit bolest, ale vyjádřit zájem o ženu či dívku. Některé jsou dokonce uražené, když je žádný muž nenavštíví. 

Velikonoční pondělí je také spojeno s vyšší intenzitou dopravy, protože se lidé vracejí z prodlouženého víkendu. Policie kontroluje především hlavní tahy, zaměří se mimo jiné na řidiče pod vlivem alkoholu, těch totiž o velikonočních svátcích bývá více než obvykle. 

Video Na Hané se jezdí na koledu na voze taženém koňmi
video

Na Hané se jezdí na koledu na voze taženém koňmi

Na Hané se jezdí na koledu na voze taženém koňmi

Velikonoce na moravském venkově

  • Velikonoční pondělí se nese ve znamení tradice, při níž muži dopoledne vyplácejí ženy a dívky pomlázkou z vrbového proutí. Za odměnu dostanou malovaná vajíčka, případně sklenku tvrdého alkoholu. Zvyk, jehož kořeny sahají do 15. století, má v různých regionech trochu odlišné podoby, někde dívky mohou podle tradice po poledni polévat chlapce studenou vodou. 

Velikonoční zvyky se drží nejen v Česku, ale i v Evropě

Video Velikonoce na moravském venkově
video

Velikonoce v Jeruzalémě

Nebo také v Americe

Nejvýznamnější křesťanský svátek připomínající Ježíšovo zmrtvýchvstání má tedy i svou netradiční stránku. Například ve Spojených státech pořádá Bílý dům každoroční rolování velikonočních vajec na trávníku. 

Video Netradiční Velikonoční oslavy v Americe
video

Netradiční Velikonoční oslavy v Americe