Novelu, podle které by si gayové a lesby směli osvojit dítě svého partnera, navrhovala skupina poslanců už loni, s rozpuštěním sněmovny kvůli předčasným volbám zákonodárci o předloze nestihli rozhodnout. Nyní se stejnou inciativou přichází ministr pro lidská práva Dienstbier.
„Ty děti v rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou rovnocennými rodiči, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen. Kdyby třeba biologický rodič zahynul při autonehodě, jeho potomek půjde do ústavu,“ uvedl pro Mladou frontu DNES a dodal, že komplikace nastávají i ve chvíli, kdy dítě leží v nemocnici – partner rodiče nemá přístup k informacím o jeho zdravotním stavu.
Sněmovna se cestě osvojení nebrání
Právník Petr Kalla, spoluautor nynějšího návrhu, upozorňuje, že novela nezakládá automatické právo na osvojení, jen zrovnoprávní homosexuální páry v osvojovacím řízení. „To by mělo probíhat stejně jako u jiných dvojic, kdy se zkoumá situace v rodině z pohledu zájmů dítěte,“ řekl. Uvedenou změnu chce Dienstbier prosadit již v tomto volebním období, do budoucna je i pro to, aby homosexuální páry mohly adoptovat „cizí“ děti, tedy aby tyto dvojice mohly osvojit i dítě z dětského domova.
„Jsem i pro tuto širší variantu, ale obávám se, že tam se bude podpora hledat mnohem hůře,“ dodal Dienstbier. Cesta osvojení má ve sněmovně pozitivní ohlas u většiny partají (proti jsou ovšem koaliční lidovci). Stanislav Polčák z TOP 09 očekává, že v jeho stranickém klubu podpoří Dienstbierův záměr polovina zákonodárců.
Podle sčítání lidu žije v rodinách homosexuálních párů 925 dětí; šestačtyřicet dětí žije přímo u registrovaných partnerů. Poslední průzkum veřejného mínění ukázal, že s adopcemi dětí homosexuálními páry souhlasí 34 procent Čechů, proti je naopak 57 procent respondentů.