Zaorálek: Nekritizujeme okupaci Tibetu, ale hájíme lidská práva v Číně

Praha – Vláda se rozhodla vydat cestou normalizace vztahů s Pekingem, v důsledku toho nebude Čínu kritizovat za okupaci Tibetu. Tím ale nerezignujeme na obhajobu lidských práv v této zemi, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Čínu příští týden navštíví. Sobotkův kabinet usiluje o rozšíření obchodní spolupráce s asijskou velmocí, opozice ale kabinet kritizuje, že vyměnil ochranu lidských práv za peníze. Nezpochybňování hranic Číny nabylo podle Zaorálka v současnosti na významu se snahami o udržení územní celistvosti Ukrajiny, ohrožované sousedním Ruskem.

Debaty o přístupu ke komunistické Číně vyvolalo středeční prohlášení premiéra, že se Česko bude řídit evropskou politikou vůči Pekingu, která uznává neoddělitelnost Tibetu a nevměšování do vnitřních záležitostí Číny. „A také platí, že jestliže Česká republika dlouhodobě respektuje územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu,“ řekl Sobotka.

Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl, že lidská práva jsou porušována nejen v Tibetu, ale na celém území Číny. „Jsou lidé, (…) kteří opustí cestu ctnosti a položí se za peníze. Bohužel to je teď česká vláda,“ kritizoval ji.

Video Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se chystá do Číny
video

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se chystá do Číny

„V žádném případě to není tak, že bychom vyklízeli pozice, protože potřebujeme uspět s exportem a investicemi,“ odmítl Zaorálek tyto výtky. „Neznamená to, že bychom nerozvíjeli politiku lidských práv, která je jedním ze základních principů naší zahraniční politiky,“ dodal.

Jdeme jen cestou EU

„V případě Číny nejde o nic jiného, než že se snažíme docílit normálních vztahů, které tady léta nebyly,“ uvedl ministr zahraničí. Stejně jako Sobotka zdůraznil, že deklarovaným respektem k územní celistvosti asijského obra Česko zopakovalo jen to, co již dříve prohlásila Evropská unie i státy jako Německo, Francie nebo Dánsko.

Otázka lidských práv bude podle Zaorálka zmíněna i v oficiální deklaraci, kterou v Číně uzavře. „Při jednání s Číňany jsme prosadili, že součástí našeho prohlášení je i vzájemné konstatování významu a respektu k lidským právům,“ přiblížil šéf české diplomacie. Ministr zahraničí ČR Čínu navštíví poprvé po 15 letech. „Kdyby to tam nebylo, tak bych si nedovedl představit, že bychom mohli tuhle debatu vůbec zahájit,“ doplnil.

Vytýkání nedostatků není dobrý začátek spolupráce

Politická spolupráce s Pekingem je podle ministra předpokladem pro to, aby Česko mohlo uzavírat větší kontrakty s Čínou, o které má česká vláda eminentní zájem. „Nemá valného smyslu, když chceme s někým kooperovat, tak si vzít jako první téma jeho nedostatky,“ poznamenal Zaorálek.

Respektování územní celistvosti Číny podle něj dostalo nový význam v souvislosti s událostmi na Ukrajině, jejíž poloostrov Krym v březnu anektovalo Rusko a nyní Moskva vyjádřila připravenost chránit ruskojazyčnou menšinu na východě Ukrajiny. „Když po nás dnes Čína chce, abychom řekli, že respektujeme její hranice, tak my stejně tak věříme, že Čína to bude uznávat i u jiných států,“ uvedl Zaorálek. Zaorálkovu cestu do Pekingu schválila ve středu Sobotkova vláda.