Ve školních jídelnách by se mohlo jíst zdravě i bezlepkově

Praha - Novela vyhlášky o stravování žáků, kterou připravuje ministerstvo školství, by kromě celkově zdravějšího školního stravování měla přinést lepší podmínky ve školních jídelnách pro děti s dietami. Výrazně by mohla pomoct třeba dětem s bezlepkovou dietou. Kromě toho plánuje ministerstvo omezit prodej sladkostí v automatech.

V současné době stoupá počet dětí, které mají různá dietní omezení, například bezlepkovou dietu. Ministerstvo zdravotnictví již povolilo, že si rodiče mohou přinést dietní stravu do školní jídelny, a ta ji dítěti připraví. Podle novely by ovšem už i děti s dietním omezením mohly dostat jídlo ze školní jídelny. Školy, které chtějí dětem s dietou vyhovět, prý často porušují předpisy. Nová vyhláška školám umožní buď dietní jídlo přivézt odjinud, nebo uvařit, na což pak dostanou víc peněz. „Chceme navýšit i finanční prostředky na školní stravování obecně,“ řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Video Ve školních jídelnách by se mohlo jíst zdravě i bezlepkově
video

Ve školních jídelnách by se mohlo jíst zdravě i bezlepkově

Školy se musejí řídit takzvaným spotřebním košem, kde je stanovené, kolik masa, zeleniny, mléka nebo vajec musí děti celkem za měsíc dostat. Limituje je také cena, která za kompletní menu s polévkou a dezertem či salátem nesmí překročit 34 korun. „Máme deset komodit potravin, které musíme pravidelně zařazovat, ale je na školní jídelně, jak si s potravinami poradí a jaké jídlo vytvoří. Jediným limitem jsou peníze,“ uvedla Alena Strosserová ze Společnosti pro výživu (stránky zde), podle níž není strop 34 korun nijak omezující. Jídelny se podle ní běžně vejdou i do 25 korun za porci.

Navzdory dětským přáním chce ministr ze škol odstranit taky automaty, respektive v nich neprodávat sladkosti a limonády. „Automaty nejsou součástí školního stravování. Jejich omezení by určitě prospělo. U nás je to bohužel ve volném režimu - o umístění rozhoduje ředitel školy a o sortimentu dodavatel,“ dodala Strosserová.