Osvobozený Barták – z neurochirurga expertem na obranu

Praha – Pražský městský soud dnes zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Podle obžaloby si měl říct o mnohamilionový úplatek. Kauza tatrovek ale nebyla jedinou, se kterou je Bartákovo jméno spjato. Jeho působení na ministerstvu obrany v letech 2006–2010 (nejprve zastával funkci prvního náměstka, ministrem se stal v roce 2009) bylo terčem kritiky médií i politiků. Veškerá podezření z korupce Barták vytrvale odmítal. Verdikt není pravomocný, žalobce se na místě odvolal – více o dnešním rozsudku najdete zde

Hospodářské noviny v minulosti informovaly o tom, že poté, co Barták na obranu nastoupil, začala s armádou ve velkém obchodovat firma jeho známého zbrojaře Michala Smrže MPI Group. Podle HN dodala po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže. MPI Group, respektive Smrž, figuruje i v kauze Tatrovek. Také Smrže dnes soud osvobodil. 

Nákup 19 německých obrněnců Dingo v letech 2007 a 2008 proběhl bez výběrového řízení. S doplňky vyšly na skoro tři čtvrtě miliardy korun. Zakázka byla kritizována mimo jiné proto, že armáda měla údajně možnost vybrat levnější a kvalitnější stroje a navíc za Dinga údajně zaplatila víc než například Německo.

Mirek Topolánek a Martin Barták u soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Dalším mediálně známým případem je smlouva na dodávku obrněnců Pandur. Kontrakt podepsal Barták na jaře 2009, ještě coby náměstek. Cena za 107 transportérů se vyšplhala na 14,4 miliardy korun. V této souvislosti je pro podvod stíhán lobbista Marek Dalík, známý svým blízkým vztahem s Mirkem Topolánkem. Dalík si měl říct o úplatek půl miliardy korun za pomoc při sjednání nákupu od rakouské firmy Steyr.

Policie se zajímala také o pořízení transportních letadel CASA. Resort je totiž vybral bez řádného výběrového řízení a cena 3,5 miliardy korun byla zřejmě předražená. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. O nákupu rozhodla vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán 7. května 2009, den před nástupem Bartáka do ministerské funkce. V kauze je obviněna Vlasta Parkanová, tehdejší ministryně obrany a Bartákova nadřízená – a to ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Video Barták: Státní zástupce v obžalobě lhal a ještě se to snažil  objahovat
video

Barták: Státní zástupce v obžalobě lhal a ještě se to snažil objahovat

Barták: Státní zástupce v obžalobě lhal a ještě se to snažil objahovat

14.5.2014

Události, komentáře: Soud zprostil exministra Bartáka viny v kauze tatrovek

Za kontroverzní zakázku je považovaná i dodávka vozů Iveco včetně logistiky a munice za více než 3,6 miliardy korun. Ministerstvo ji uzavřelo v prosinci 2009. Nákup byl naplánován společně se Slováky, díky čemuž se nemuselo vypisovat výběrové řízení. Deník E15 v této souvislosti napsal, že Slováci koupili Iveca o třetinu levněji než Češi, protože jednali bez zprostředkovatele. Pro Čechy nákup zprostředkovaly firmy Praga Export a Omnipol.

Martin Barták (*1967)

Vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvoval několik zahraničních stáží. Skoro 15 let působil jako neurochirurg v pražské nemocnici Na Homolce a krátce také v Radcliffově nemocnici v britském Oxfordu. Od roku 2000 byl poradcem Petra Nečase (ODS) pro otázky bezpečnostní a obranné politiky, později radil i Nečasovu stranickému kolegovi Janu Vidímovi. Od září 2006 do května 2009 byl prvním náměstkem na ministerstvu obrany. V květnu 2009 byl jmenován místopředsedou vlády a ministrem obrany dočasného kabinetu Jana Fischera (do vlády jej navrhla ODS, členem strany nebyl). Ve funkci zůstal do července 2010. Po volbách se dostal ke kormidlu kabinet Petra Nečase a Bartáka ve funkci vystřídal Alexandr Vondra. V roce 2010 zastával za ODS pozici náměstka ministra financí Miroslava Kalouska, po začátku vyšetřování odešel na neplacené volno.


Co řekli politici o Bartákovi?

  • Vlasta Parkanová (TOP 09): "Je to člověk s vysokou inteligencí a vysokým pracovním nasazením."
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): "Přiznám se, že jsem z té štvanice na pana Bartáka unavený… Jsem rád, že jsem mohl posílit tým o zkušeného a kompetentního administrátora." 
  • Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Barták je schopný člověk. Zdá se býti i všeho schopný.“ 
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Já pokládám za absurdní, že člověk s tak špatnou pověstí, jako je pan Martin Barták, má na ministerstvu financí na starosti kontrolu praní špinavých peněz.“