Poslancům vadí, že jim policie odtahuje auta – chtějí změnit zákon

Praha – Poslanci chtějí změnit zákon tak, aby jim policie nemohla odtahovat jejich auta z parkovacích zón. Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil tuto změnu vložit do projednávaného zákona o provozu na pozemních komunikacích, která má zahraničním řidičům ztížit možnost vyhnout se trestu za přestupky spáchané v Česku. Podle serveru Aktuálně.cz začala v dubnu policie poslancům odtahovat auta z modrých parkovacích zón vyhrazených rezidentům. 

Zákon v současné době uvádí, že o odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník obecní policie a vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele. Podle pozměňovacího návrhu by už ale nebylo možné auto odtáhnout, pokud by bylo viditelně označeno jako "vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv". To by ovšem neplatilo v případě, že by takové vozidlo bránilo průjezdu jiných aut.  

V odůvodnění návrhu se píše, že v poslední době se stalo několik případů, kdy městská policie nechala odstranit vozidlo poslance nebo senátora, i když bylo viditelně označené parkovací kartou jako vozidlo zákonodárce. „Tímto postupem došlo v některých případech k závažnému narušení výkonu poslaneckého nebo senátorského mandátu, neboť těmto poslancům a senátorům bylo fakticky znemožněno dostavit se na důležitá jednání Poslanecké sněmovny nebo Senátu,“ stojí v odůvodnění návrhu.  

Server Aktuálně.cz v dubnu napsal, že policie začala poslancům odtahovat z modrých parkovacích zón jejich auta označená růžovou parkovací kartou. Podle serveru odtáhla například vůz Stanislava Humla (ČSSD) nebo Tomáše Podivínského (KDU-ČSL). „Na vyhrazených parkovištích pro rezidenty mohou parkovat jen auta označená rezidenční kartou. Pokud mají jinou kartu, tak samozřejmě nemohou,“ citoval tehdy server mluvčího městské policie Jana Čiháka.