Santiniho barokní klenot už má církev na dosah ruky

Žďár nad Sázavou - Stát se v příštích týdnech chystá vydat jednu z nejcennějších staveb, o které církve požádaly v restitucích: Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. České televizi to řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. K vydání kostela zapsaného na seznamu UNESCO dojde hned poté, co církev pošle státu dokument, že památku v 50. letech skutečně využívala.

Unikátní barokně-gotickou stavbu nechal v roce 1722 postavit u Žďáru nad Sázavou slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Stát zabral kostel v roce 1953. Církvi chybí k jeho získání už jen poslední krůček - poslat dokument, který má prokazovat, že se v kostele po únoru 1948 konaly poutě a bohoslužby, a sloužil tedy k církevním účelům.

„Pokud nám žadatel doloží, že v rozhodném období opravdu užíval tuto nemovitost, tak Zelená hora bude vydána,“ potvrdila ČT ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Brněnské biskupství by mělo listiny poslat příští týden.

I po případném navrácení církvi by měla jedna z dvanácti českých památek UNESCO zůstat přístupná veřejnosti. Místní farnost chce v kostele začít pořádat pravidelné bohoslužby a zvýšit počet církevních svateb. „Kostel lidem nikdo nevezme. My naopak chceme, aby sloužil i veřejnosti i turistům i poutníkům,“ podoktl farář Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou Vladimír Záleský.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hořeKostel z 20. let 18. století byl na seznam UNESCO zapsán v roce 1994. Je vrcholným dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (1677–1723) a zároveň nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky. Kostel obklopuje ambit, který je s centrální stavbou kompozičně propojen. Podle legendy se nad tělem Jana Nepomuckého objevila korunka s pěti hvězdičkami, proto také Santini zakomponoval do svého projektu pětkovou symboliku. Základem je pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. V kupoli je vypodobněn světcův jazyk, jako atribut nevyzrazení zpovědního tajemství.


Národní památkový ústav ale ve čtvrtek naopak odmítl žádost Řádu německých rytířů o hrad Bouzov. Podle památkářů řádu v době, které se restituce týkají, nepatřil a němečtí rytíři ho nevyužívali pro duchovní nebo pastorační účely. Řád se chce obrátit na soud.

Církve už v rámci restitucí podaly 5 600 žádostí, ve kterých nárokují 116 000 pozemků a skoro 1 900 staveb.

Video Zelená hora bude už brzy opět patřit církvi
video

Zelená hora bude už brzy opět patřit církvi

Zelená hora bude už brzy opět patřit církvi

ud, 23.5.2014

Národní klenoty - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - tajemství jazyka