Původně vinila obžaloba dvojici z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozilo až 12 let vězení. Soudce ale nejspíš vzal do úvahy tvrzení obhajoby, že obžalovaní nejsou úřední osoby a že slib zakázky nemůže být považován za úplatek. I tak jsou ale uložené tresty zhruba na úrovni toho, co požadovala státní zástupkyně.
Vyšší trest pro Šišku v porovnání s Hojerem soudce zdůvodnil tím, že exnáměstek byl ve vyšším postavení, a jeho jednání tak vykazovalo vyšší společenskou škodlivost. „Měl pravomoc rozhodnout o osudu firmy OKsystem,“ vysvětlil soudce.
Rozsudek není jediným výsledkem Šiškovy aféry. Už v říjnu 2012 kvůli trestnímu stíhání svého podřízeného rezignoval tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Ten také letos v dubnu v případu kolem Šišky vypovídal jako svědek.
Ani dnešní verdikt ovšem neznamená definitivní tečku za korupční aférou. Šiška i Hojer se odvolali. Případem se tak ještě bude zabývat vrchní soud. „Můj klient nebyl pachatel a vezl se na tom, co mu říkali shora nadřízení. To si myslím, že nebylo zohledněno ve výši trestu,“ upozornil právní zástupce Milana Hojera Eduard Bruna.
O co jde v kauze Šiška
Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy. Ministerstvo se však v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem - společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad.
Podle obžaloby Šiška s Hojerem následně pod podmínkou toho, že firma své podání stáhne, slíbili jednateli firmy OKsystem Martinu Procházkovi jinou veřejnou zakázku. Jednatel si to nenechal líbit a jejich postup ohlásil na policii. „Záznamové zařízení potvrdilo skutečnosti, které svědek Procházka tvrdil,“ konstatoval dnes soudce. Trest si mají podle verdiktu oba odsouzení odpykat ve věznici s ostrahou.
