Zeman jmenoval 17 nových soudců

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 17 nových soudkyň a soudců. Nováčci posílí především okresní soudy v obvodu ústeckého krajského soudu, které dlouhodobě patří k nejpřetíženějším v republice. Ministryně spravedlnosti navrhla prezidentovi ke jmenování 13 žen a čtyři muže.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/BrianAJackson

Zeman dnes novým soudcům řekl, že je nešťastný, když na konci pracovního dne má nevyřízené spisy a nemá čistý stůl. „A protože jedno z kritérií hodnocení efektivity soudců je počet nedodělků, dovolte, abych vám velmi netradičně kromě zdraví, štěstí, úspěchů popřál čistý stůl ve vaší práci,“ podotkl prezident.

Zatím naposledy jmenoval Zeman soudce obecných soudů loni v prosinci, kdy na Hradě složilo slavnostní slib 24 mužů a žen. Prezident jim tehdy popřál, aby odolali politickým tlakům a rozhodovali rychle. Pomalost řízení je totiž podle něj jedním z největších neduhů české justice.

Noví soudci zamíří na území celkem tří krajských soudů - středočeského, ústeckého a královéhradeckého. Celkem 11 z nich poslal návrh ministryně do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem: čtyři souhlasili se svým přidělením k okresnímu ústeckému soudu, dva se chystají do Mostu a dva do České Lípy. Po jednom má přijít do Teplic, Děčína a Jablonce nad Nisou. Jedné posily se mají dočkat také okresní soudy na Praze-západ a Praze-východ, dále v Mělníku, Kladně, Příbrami a Ústí nad Orlicí.

Slavnostní ceremoniál související s justicí se na Hradě odehraje i ve čtvrtek, kdy Zeman jmenuje ústavním soudcem dosavadního prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka.