Pechanec odsouzený za vraždu Roma Absolona opustil vězení

Pardubice – Vlastimil Pechanec odsouzený v roce 2003 na 17 let za rasovou vraždu Roma Oty Absolona byl dnes odpoledne propuštěn z pardubické věznice. Od roku 2001 byl Pechanec ve vazbě, celu tak opustil téměř po 13 letech. „Je to velká úleva,“ řekl po propuštění. Stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.

Soud přihlédl k tomu, že si Pechanec odpykal více než dvě třetiny trestu. Doloženo bylo také jeho nadstandardně dobré chování ve vězení, dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest. V pardubické věznici pracoval na pracovišti Oděvy a byl velmi dobře hodnocen. Rovněž má příslib zaměstnání ve svitavské společnosti Svitap a zachoval si dobré vztahy s matkou a bratrem. „Zkušební doba mu byla stanovena na šest let,“ dodal soudce Karel Gobernac. Obecně to znamená, že nesmí úmyslně spáchat trestný čin. Drobné prohřešky jako pokuta za parkování ho zpět do vězení nepřivedou.

Vlastimil Pechanec, který v minulosti patřil mezi krajně pravicové skinheady, v roce 2001 ve Svitavách na diskotéce bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha, třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl. Soud Pechance o dva roky později odsoudil na 17 let. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka. Již předtím byl dvakrát soudně trestán za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví. Absolonova družka, s níž měl dvě tehdy malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Muž se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené. Pravicoví extremisté poté na jeho podporu uspořádali několik pochodů, ve vězení ho letos v lednu navštívil i předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Pechanec v době výkonu trestu vystřídal věznice ve Valdicích, Plzni, Mírově, Karviné a Pardubicích. Po propuštění by měl bydlet u příbuzných, rodina se chce přestěhovat do většího bytu.