Výbor kývl úpravám a poslal služební zákon poslancům

Praha - Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny doporučil zákonodárcům hlasy koalice schválit celkovou novelu služebního zákona s některými změnami. Ze státní služby má být třeba vyloučen generální štáb armády a předseda Českého statistického úřadu a zrušena možnost snížit úředníkům osobní příplatek kvůli úsporám. Na žádost ministerstva zahraničí by mělo být podle výboru úředníkům uznáváno vysokoškolské vzdělání na sovětském Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

Opoziční členové výboru doporučení, aby sněmovna novelu služebního zákona schválila, nepodpořili. Proti byl Marek Benda z ODS. Tři poslanci KSČM, Jan Farský z TOP 09 a Starostů a Marek Černoch z Úsvitu se hlasování zdrželi. Poslanci mají o novele služebního zákona rozhodovat na schůzi, která by měla začít v polovině července. Svolána zatím není.

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier vyzdvihl obrovský kus práce všech, kdo se na předloze podíleli. Výbor podpořil pozměňovací návrhy koalice a za jejího souhlasu i menší část opozičních námětů od poslanců KSČM a TOP 09 a Starostů. Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové) uspěla s úpravou požadované doby praxe ve výběrových řízeních na vedoucí úředníky tak, aby nebyli znevýhodněni rodiče, kteří pobývali na mateřské nebo rodičovské dovolené. Komunista Jan Klán ve výboru prosadil vynětí předsedy ČSÚ.

„Státní služba se má vztahovat na správní úřady. Co se týče takzvaných nezávislých regulátorů, ať už jde o Úřad na ochranu hospodářské soutěže, Energetický regulační úřad anebo nově Český statistický úřad, na ty se bude vztahovat služební zákon, pouze osoby vedoucí tyto instituce budou vyňaty z působnosti služebního zákona a budou nadále jmenovány jako doposud,“ upřesnil Dienstbier.

Video Výbor přijal úpravy služebního zákona
video

Výbor přijal úpravy služebního zákona

Výbor přijal úpravy služebního zákona

z 13, 27.06.2014

Události: Změny služebního zákona

Na návrh koaličních poslanců výbor podpořil ustanovení, podle kterého se budou moci o pozice vedoucích oddělení a odborů na ministerstvech ucházet i lidé s praxí na krajském úřadě nebo v úřadu větších obcí.

V uplynulých dnech vyvolala pozornost záležitost kolem uznávání vysokoškolského vzdělání získaného na sovětském Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Současná podoba služebního zákona by obecně neuznávala vysokoškolské vzdělání na politických a bezpečnostních školách v bývalém Sovětském svazu. Ministerstvo zahraničí poukazovalo na to, že MGIMO v minulosti vystudovala část českých diplomatů, kteří slouží dosud.