Dvě třetiny záchranek v Česku porušují zákon, prý nemají na výběr

Praha – Kontrola z Inspektorátu práce objevila desítky pochybení záchranných služeb, které tak porušují zákon. Lékaři v nich třeba často pracují i více než povolených 12 hodin denně. Záchranky tak můžou dostat pokutu až dva miliony. Situaci by mohla zlepšit novela zákona, která by lékařům pracovat více hodin umožnila.

Dvě třetiny záchranných služeb povolených dvanáct hodin práce lékařů překračují. To je jen jedno z 39 pochybení. „Například zaměstnanci neměli mezi koncem jedné a začátkem druhé směny přestávku alespoň 11 hodin,“ upozornil na další nedostatek generální inspektor Rudolf Hahn.

Přitom právě nedostatečný odpočinek a nepozornost bývají příčinou dopravních nehod. „Únava ovlivňuje naše schopnosti. Snižuje se naše vnímavost, výkon,“ konstatoval psycholog Vladimír Voska. A ani lékařům v sanitkách se havárie nevyhýbají. Například v roce 2011 dostal řidič sanitky u Jičína na mokré silnici smyk a zabil tři lidi.

Problém nedostatku lékařů na záchrankách by mohla vyřešit změna zákona. Ředitelé chtějí povolit vyšší počet hodin, stejně jako to je u policistů a hasičů. Navíc požádali ministra zdravotnictví, aby dovolil samostatnou práci i mladým lékařům bez vyšší atestace. Pokud se nic nezmění, budou muset záchranky dál porušovat zákon.