V Česku už funguje aplikace Uber, která zprostředkovává taxislužby

Praha – V Česku začala fungovat mobilní aplikace Uber, která zprostředkovává alternativní taxislužbu. Zatím je dostupná pouze v hlavním městě – počet zapojených řidičů má prý postupně přibývat, americká společnost ale zatím počty nezveřejnila. Aplikace UberBLACK umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je potom odvezou na určené místo, aplikace přitom slouží jako taxametr.

Ceny jsou nastaveny pro současný zkušební provoz, nástupní poplatek tak činí 40 korun, za jeden ujetý kilometr zákazník zaplatí 23 korun. Minuta čekání ho vyjde na šest korun. Část poplatku za jízdu poté řidiči odvádějí autorům aplikace.  

„Aplikaci jsme spustili dnes v devět hodin ráno. Delší dobu jsme chtěli přijít do střední a východní Evropy a Praha byla přirozenou volbou, kde naši aplikaci spustit jako první v regionu,“ řekl Patrick Studener, který řídí expanzi americké společnosti v regionu.   

Studener zdůraznil, že společnost pouze zprostředkovává kontakt mezi zákazníkem a řidičem. Spolupracující provozovatelé limuzín přitom musí mít mimo jiné povolení pro provozování těchto služeb. „Zájemci z řad poskytovatelů služeb o zapojení do naší aplikace nám musí fyzicky předložit všechna potřebná povolení a dokumenty, které jsou v Praze nutné. Teprve po jejich ověření se mohou do naší aplikace přihlásit,“ poznamenal Studener.   

Jde tak o odlišnou službu než v německém Hamburku, kde ji místní radnice nedávno zakázala. Americká firma tam zprostředkovávala spolujízdu, zaregistrovaní řidiči však podle hamburské radnice neměli pro poskytování dopravních služeb koncesi. V českém hlavním městě nabízí pouze služby profesionálních řidičů s povolením.  

Mobilní aplikace, která nyní funguje už ve více než 150 městech ve 42 zemích světa, v některých zemích způsobila rozruch. V první polovině června proti ní protestovali taxikáři v řadě evropských měst, mimo Hamburku ve Francii či Británii. Taxikáři tvrdili, že služba pro ně představuje nelegální konkurenci. Argumentovali tím, že musí platit drahé licence a skládat zkoušky. Podobné protesty v Česku společnost neočekává.