Rusko a Čína – pro Zemana velké úspěchy české zahraniční politiky

Praha – Přístup státu k protiruským sankcím i „nastoupení realistické a pragmatické politiky“ vůči Číně jsou podle prezidenta Miloše Zemana významné úspěchy české zahraniční politiky. Prezident to řekl v projevu k velvyslancům. Zeman hovořil také o nebezpečí islámského terorismu. Prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, sice podle Zemana může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně však prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

Za mimořádný úspěch české zahraniční politiky považuje Miloš Zeman podobu protiruských sankcí. Z nich se podle prezidenta podařilo vyjmout položky, které byly v českém národním zájmu. Zeman současně přivítal, že jsou sankce proti Rusku limitovány k polovině července příštího roku. Současně se ale prezident vymezil vůči ruskému postupu v ukrajinské krizi. NATO by podle něj měla podniknout preventivní akce, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu. Jakou povahu by tyto preventivní kroky měly mít, Zeman nepřiblížil.

Prezident se ovšem v projevu nepostavil příliš vlídně ani vůči Ukrajině. Hnutí Euromajdan označil nejenom za demokratické hnutí, vnímá ho ale také jako platformu extremistů. Za řešení chaosu v zemi potom považuje Miloš Zeman volby.

Vztah ČR k Číně: Skončila doba, kdy jsme moralizovali a radili

Výrazně smířlivější byl prezident ve svém projevu k Číně. Za úspěch považuje „nastoupení realistické a pragmatické politiky“. „Skončila naštěstí doba, kdy jsme moralizovali a radili ostatním a přitom jsme si nezametli před vlastním prahem,“ řekl Zeman. Doporučil obdobně postupovat ve vztahu k dalším asijským zemím, „které nevyvážejí ideologii na bodácích“. Zajímavou zakázku pro české firmy vidí prezident například v ázerbájdžánském Baku, kde se bude stavět metro. Česká diplomacie by měla firmám, které se o zakázku ucházejí, pomoci, míní Zeman - více o Zaorálkově návštěvě v Číně.

Lubomír Zaorálek a Wang I
Zdroj: ČTK
Autor: Filip Nerad

Islámský stát je nebezpečný i pro Evropu, tvrdí prezident

V projevu k velvyslancům se prezident věnoval i situaci na Blízkém východě – v Islámském státě vyhlášeném v červenci v části Iráku a Sýrie vidí velké nebezpečí pro Evropu. Miloš Zeman by chtěl, aby se do konfliktu zapojila Severoatlantická aliance a aktivními selektivními operacemi likvidovala teroristické základny, ať už jsou na kterémkoli území. Prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, sice podle Zemana může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně však prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný - více o Islámském státě čtěte zde.

Zeman k velvyslancům promluvil na jejich každoroční pražské poradě. V asi dvacetiminutovém projevu nejprve vyzdvihl úspěchy české zahraniční politiky. Sjednocení postojů českých politických představitelů podle něj vedlo k posílení pozice Česka v Evropské unii. To ale podle něj nemá vést k tomu, že ČR bude kývat na všechno, co EU přikáže. Jako příklad uvedl snahu o povinný podíl obnovitelné energie.