Půlmiliarda z Harvardských fondů možná zamíří k Viktoru Koženému

Praha Půl miliardy korun zajištěných z vytunelovaných Harvardských fondů se může dostat k lidem kolem Viktora Koženého. Podle likvidátora Harvardského průmyslového holdingu je to důsledek soudního verdiktu, který zamítl její přímé vydání poškozeným. Justice argumentuje tím, že zájemců o peníze je příliš mnoho. Kromě holdingu o ně totiž usilují i firmy blízké odsouzeným.

Video Události: Boj o majetek z Harvardských fondů
video

Události: Boj o majetek z Harvardských fondů

Viktor Kožený, který se před českou justicí skrývá už přes deset let v Karibiku, připravil podle soudu akcionáře o více než osm miliard korun. Na účtech firem a lidí napojených na Koženého policie zablokovala zhruba půl miliardy korun. Žalobci původně navrhovali, aby peníze připadly poškozenému Harvardskému průmyslovému holdingu.

Soud ale tento návrh nakonec odmítl. „Soudkyně nemohla vydat finanční prostředky žadatelům, protože se jedná o spornou otázku,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. O zablokované peníze se totiž kromě Harvardského průmyslového holdingu ucházejí také kyperské společnosti Daventree Trusties a Daventree Recorces, v nichž dříve figuroval i spoluoodsouzený Viktora Koženého – Boris Vostrý.

Boris Vostrý na archivním snímku
Zdroj: ČT24

Soud ve svých usneseních stanovil tříletou lhůtu, po kterou mohou účastníci řízení nárokovat své pohledávky. Akcionáři Harvardských fondů proto teď musí o peníze usilovat u civilního soudu. „Pachatelé usilují, aby tyto prostředky byly vráceny jim, nikoliv poškozeným akcionářům,“ uvedl mluvčí Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál. „Kdybychom neuspěli, tak se k prostředkům dostanou zločinci,“ dodal.

Kožený i Vostrý mávají české justici z Karibiku už 11 let

Samotné kyperské firmy své aktivity nekomentují. Viktor Kožený odsouzený za vytunelování fondů k desetiletému vězení už dříve jakékoli nezákonnosti odmítl. „Ten soud byl fraška. Vidíme politické procesy více než 20 let po revoluci,“ komentoval celou záležitost Kožený v říjnu 2012.

O vydání finančníka pobývajícího na Bahamách usiluje Česko už jedenáct let. Neuspěly zatím ani Spojené státy, které chtěly Koženého stíhat kvůli korupci při privatizaci v Ázerbajdžánu. Kromě Viktora Koženého byl za tunel v Harvardských fondech odsouzen i jeho někdejší společník Boris Vostrý. Ani on ale do vězení nenastoupil a dodnes se ukrývá ve středoamerickém státě Belize.