18 lidí mělo zmanipulovat zakázky Povodí Vltavy za 666 milionů

Praha – Protikorupční policie obvinila 18 lidí z manipulace s veřejnými zakázkami na jihu Čech. Jsou mezi nimi vysoce postavení manažeři stavebních firem, administrátoři tendrů nebo úředníci. Podle kriminalistů měli ovlivnit sedm zakázek státního podniku Povodí Vltavy celkem za 666 milionů korun. Informaci přinesly Lidové noviny. Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala proto pozastavil výběrová řízení na všechny investiční akce státního podniku do doby, než budou prověřeny. Vedení podniku rovněž potvrdilo, že z jeho řad si obvinění vyslechl bývalý ředitel technické sekce Karel Mach.

Policie celou skupinu několik měsíců odposlouchávala. Její ústřední postavou byl údajně podnikatel Ondřej Vitha, šéf stavební firmy Betvar, který prý získával zákulisní informace o připravovaných zakázkách Povodí Vltavy. Podle policie mu vše předával technický ředitel povodí Karel Mach. „Mach mu předal interní neveřejný materiál státního podniku Povodí Vltavy s názvem Návrh plánu investic na rok 2012,“ píše se v obvinění.

Společnost Betvar se tak podle vyšetřovatelů mohla se stavaři domlouvat, kdo chystaný tendr vyhraje. Pokud do něj vstoupili nezasvěcení zájemci, dovedla skupina údajně manipulovat i s odevzdanými obálkami s nabídkami jednotlivých firem.

Obvinění měli zmanipulovat například půlmiliardovou zakázku na dokončení vltavské vodní cesty v úseku od Hněvkovic po Týn nad Vltavou nebo tendr na zabezpečení vodního díla Suchomasty za 40 milionů korun.