Česká armáda bude mít drony, s tanky proti teroristům neuspěje, míní prezident

Mošnov – Nová generace zbraní české armády bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Prezident Miloš Zeman to řekl na Dnech NATO a Dnech vzdušných sil Armády ČR v Mošnově. Přehlídku vojenské techniky z celé Evropy navštívilo během víkendu 225 tisíc lidí, což je vyrovnání návštěvnického rekordu z roku 2011.

Prezident připomněl, že na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. „Zdá se, že nová generace zbraní bude určitě zahrnovat mimo jiné i bezpilotní letouny. Zatímco pokud jde o tanky, s těmi se proti teroristům z Islámského státu dá bojovat dost těžko,“ řekl Zeman.

Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. „Určitá chyba, o které všichni víte, byla, že jsme si předtím vesele pořídili 72 podzvukových bitevníků L-159 a pak nevěděli, co s nimi, a vyhodili jsme za to desítky miliard. Takže jsem rád, že máme gripeny. A pokud jde o ty L-159, snad je alespoň někam prodáme,“ řekl prezident.

Dnes na letiště do Mošnova dorazilo 85 000 lidí, včera to bylo dokonce 140 000, což se odrazilo i v dopravních komplikacích v okolí. Lidé stáli v několikakilometrových kolonách i čtyři hodiny.

Hlavními hvězdami dynamických ukázek byl letos konvertoplán amerického letectva CV-22B Osprey pro speciální jednotky, rekordní počet ukázek bojových nadzvukových letounů z celé Evropy, zákrok speciální pořádkové jednotky české policie a polské pohraniční policie ve vlaku a dětští hasiči Lvíčátka.

Největší akce svého druhu ve střední Evropě se letos zúčastnily vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 16 zemí. Speciální partnerskou zemí bylo Polsko. Zejména v sobotu Dny NATO provázely také dopravní komplikace, lidé čekali v kolnách automobilů až čtyři hodiny.