Sněmovna: Skládky nebudou, ale zákaz výkupu kovů neprošel

Praha - Za deset let bude zakázáno skládkování komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Sněmovna to potvrdila v rámci novely odpadového zákona. Odmítla ale senátní úpravu této předlohy, podle níž by sběrny surovin nesměly vykupovat šrot s výjimkou autovraků od řadových občanů. Předloha nyní míří k podpisu prezidenta.

Senátoři chtěli zamezením výkupu šrotu od obyvatel zamezit krádežím kovů. Výkup měl být možný jen od firem a živnostníků, jimž by sběrny platily výhradně bezhotovostně. Tento návrh vznikl na popud Svazu měst a obcí, má podporu Českých drah i policie, která ročně řeší 11 tisíc trestných činů týkajících se krádeží kovů. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že absolutní zákaz výkupu druhotných surovin žádná ze zemí EU nemá. „Jdeme s minometem na kočku,“ poznamenal. Zopakoval, že jeho úřad se chystá vyhláškou zakázat pouze výkup kovů s výplatou v hotovosti, a to s platností od začátku příštího roku.

Zákaz výkupu šrotu by stejně šlo obejít, tvrdí Stanjura

Rozhodnutí předcházela zhruba dvouhodinová debata, v níž se střetli zastánci i odpůrci novely. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura namítl, že senátní návrh řeší důsledky, ne příčiny. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil senátní řešení za „spíše marketingové“. Zákaz podle něj bude možné obcházet, přesto ale ztíží možnost krádeží. Daniel Korte (TOP 09) varoval, že zákaz může být napaden u Ústavního soudu, neboť znemožňuje občanům nakládat se svým majetkem. Senátor Petr Vícha (ČSSD) to odmítl s tím, že šrot budou lidé moci prodávat pomocí firem.


Novelu původně navrhl Senát pouze s cílem omezit možnost výkupu kradených kovů formou zrušení krajského souhlasu s provozováním nepoctivých sběren. Zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2024 přidala do normy sněmovna. Předloha taky omezí množství materiálu, které může provozovatel skládky použít na její zabezpečení. Bude moci tvořit nejvýše pětinu celkové hmotnosti. Novela zavede také povinné třídění kovů a bioodpadu.

Změny v odpadové politice státu vzbudily velkou kritiku u firem podnikajících s odpady a hlavně obcí, které mají mít povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování biologicky rozložitelných odpadů. Proti zákazu skládkování komunálního odpadu se stavěli i ekologové, podle nichž tento návrh znamená podporu spaloven.