Rittig je na svobodě, pro dalších pět obviněných chce žalobce vazbu

Praha – Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze Oleo Chemical byl propuštěn na svobodu. Celkem má být propuštěno pět z deseti obviněných, ale u jednoho z nich žádá státní zástupce odebrání pasu. Pro zbylých pět lidí navrhl vazbu – o té se rozhodne zřejmě v neděli. „Jdu domů. Teď je večer, nebudu to komentovat,“ řekl Rittig a dodal, že jemu byly cestovní doklady ponechány. Skupina zadržená v pátek měla kromě vyvádění peněz ze jmenovaného podniku prát špinavé peníze a krátit daně.

Vyšetřování kauzy kolem společnosti Oleo Chemical dál zaměstnává detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu – už druhý den probíhaly výslechy a domovní prohlídky. Včera policisté zadrželi a obvinili deset lidí. Kromě známého pražského lobbisty Ivo Rittiga byli mezi nimi spolumajitelé Oleo Chemical a advokáti z kanceláře MSB Legal Karolína Babáková a David Michal. Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů.

Kmeť byl už dříve obviněn spolu s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Aktuální případ se týká obchodů s bionaftou. Jak řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová, jedná se o dodávky pro společnost Čepro, státního distributora paliv. Firma Oleo Chemical nicméně dodávala pohonné hmoty i pražskému dopravnímu podniku, s tím však kauza podle Kožiakové souvislost nemá.

Video Ivo Rittig je na svobodě, pěti obviněným hrozí vazba
video

Ivo Rittig je na svobodě, pěti obviněným hrozí vazba

48 hodin od zadržení uplyne zítra dopoledne

Obvinění podle detektivů vyváděli ze společnosti peníze a dál je převáděli tak, aby skryli jejich pravý původ. Skupina přitom měla pracovat organizovaně. „Stíhání se vede pro tři trestné činy: legalizace výnosů z trestné činnosti, porušování povinností při správě cizího majetku a krácení daně. Všech těchto trestných činů se měli pachatelé dopustit jako členové organizované skupiny,“ sdělila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

O uvalení vazby na pět obviněných osob bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 5. V cele předběžného zadržení mohou zůstat maximálně 48 hodin, tedy do nedělního dopoledne. U třech obviněných navrhlo státní zastupitelství vzetí do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Zatím není jasné, kdo další kromě lobbisty vazbě unikne.

Advokátka Ivo Rittiga považuje stíhání za šikanu. „To obvinění je z mého pohledu poměrně vykonstruované. On to nepovažuje za řádné trestní řízení, ale za šikanu,“ řekla Katarína Kožiaková Oboňová České televizi. Po propuštění svého klienta uvedla, že je s rozhodnutím státního zastupitelství spokojená. Dodala také, že podala proti obvinění stížnost.

Ivo Rittig odchází z cely předběžného zadržení
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt