Šlechtová má od premiéra jasný úkol: Zachránit, co se dá

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Karlu Šlechtovou novou ministryní pro místní rozvoj. V čele resortu nahradí Věru Jourovou (ANO), která by se měla stát eurokomisařkou. Od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dostala ministryně hned několik úkolů. Hlavním je letos a příští rok vyčerpat co nejvíce peněz z evropských fondů. Šlechtová začne úřadovat už ve čtvrtek, kdy ji čeká hned první zahraniční cesta - setkání unijních ministrů pro místní rozvoj v Miláně.

Šlechtová: Jsem stratég, vím, do čeho jdu, všechno zvládu (zdroj: ČT24)

Zeman nové ministryni po jmenování blahopřál a prohlásil, že by peníze z evropských fondů měly jít na investice do kulturních památek. Pomohlo by to podle něj turistickému ruchu a rozvoji stavebnictví a také by se zkrášlila krajina.

Čerpání z evropských fondů označil prezident za jedno z nejbolavějších míst nejenom ministerstva pro místní rozvoj. „Když někdo ukradne ze státní kasy desítky miliard, tak je zločinec. Ale když tytéž desítky miliard do státní kasy nedodá, ať už formou daňových podvodů, nebo právě nevyčerpaných dotací, je podle mého názoru zločinec rovněž,“ poznamenal. Přivítal by proto, kdyby ministerstvo získalo možnost posílit dohledovou roli nad čerpáním evropských fondů. Dodal také, že věří v dobrou spolupráci mezi Šlechtovou a ministerstva s hejtmany krajů.

František Laudát, poslanec TOP 09: „Babiš sahá po neznámých lidech, u kterých nevíme, co očekávat. Paní Šlechtová působí sympaticky, má nárok na 100 dnů hájení, i když v jejím případě, vzhledem k tomu, že byla kariérní úřednicí a na ministerstvu pro místní rozvoj se problematikou zabývala, tak by ta doba mohla být i kratší.“

Martin Novotný, místopředseda ODS: „Nová ministryně je pro hodně lidí nepopsaným listem. Její názory jsme zatím neměli možnost moc slyšet. Co se na ministerstvu změní, se tak těžko odhaduje. Očekáváme ale, že trochu přitlačí na podobu novely zákona o veřejných zakázkách.“

Jiří Dolejš, předseda poslanců KSČM: „Paní Šlechtová se agendě už věnovala a něco o ní ví. Problém je v tom, že ministr musí řídit celý resort. Je to politická funkce a politické zkušenosti ani řízení takového gigantu myslím nově jmenovaná paní ministryně nemá. Tam vidím největší nebezpečí.“

Tomio Okamura, předseda Úsvitu: „Přestože se v rámci cestovního ruchu pohybuju na ministerstvu pro místní rozvoj 15 let, tak jsem toto jméno nikdy neslyšel. Nevím tedy, co od paní Šlechtové čekat. Přeji paní ministryni, aby se jí dařilo.“

Krátce po jmenování na Pražském hradě se Šlechtová přesunula na ministerstvo, kde ji Sobotka uvedl do úřadu. Na společném brífinku pak představil hlavní úkoly, které ji v resortu čekají. Za nejdůležitější premiér označil informace o aktuálním stavu čerpání prostředků z Evropské unie: „Vláda potřebuje dostat co nejdříve realistický pohled na to, co se nám povedlo a co ještě můžeme vyčerpat v letošním a příštím roce. Tedy zachránit, co se dá.“ Zatím totiž hrozí, že letos nestihnou ministerstva vyčerpat 20 miliard korun.

Za druhou prioritu resortu označil Sobotka nové evropské fondy, které by se podle něj měly začít čerpat co nejdříve. „Máme k dispozici více než půl miliardy korun. Nejde o to, kdo z EU začne čerpat jako první, jde o ekonomický růst a zaměstnanost,“ upozornil s tím, že právě prostředky z Evropské unie mohou dát hospodářskému růstu pozitivní impuls a reálně ho podpořit. „To, jestli se nám to podaří, ovlivní také zaměstnanost v České republice v příštích letech,“ dodal.  

Bývalá ministryně Věra Jourová uvítala před sídlem ministerstva svoji nástupkyni Karlu Šlechtovou, kterou 8. října v Praze uvedl do funkce premiér Bohuslav Sobotka.
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Šlechtovou čeká vedle fondů i reforma stavebního řízení. „Jde o to sjednotit do jednoho územní a stavební řízení spolu s řízením EIA. Také zkrátit dobu, v níž jsou v Česku povolované nové stavby a investice,“ uvedl premiér. Za neméně důležité označil i dokončení nového zákona o zadávání veřejných zakázek. To po Šlechtové požaduje i opozice. Na závěr Sobotka vyzdvihl problematiku sociálního bydlení, která byla podle něj v posledních 25 letech opomíjená. Do této oblasti by také rád dostal prostředky z evropských fondů.

Šlechtová zatím žádné změny nechystá

Šlechtová už dříve uvedla, že považuje za svou prioritu kontinuitu. Ministerstvo podle ní nemá jednoduché agendy, za nejtěžší označila eurofondy, veřejné zakázky a stavební řád. Chce se ale zabývat také regionální a územní politikou nebo cestovním ruchem. Plánuje kvůli tomu setkání s hejtmany.

Změny v agendách na ministerstvu Šlechtová nechce dělat, dokud se se všemi osobně neseznámí. „Možná se časem dostanu k tomu, že přeskládám některé agendy, které zůstanou na ministerstvu, ale tak, aby opravdu dávaly smysl pro Českou republiku a pro koncepci našeho státu,“ řekla už minulý týden.

Šlechtová: Všechno zvládnu

Personální změny nevyloučila minimálně v případě první náměstkyně Kláry Dostálové. „V tuto chvíli zůstává ve své funkci. Ta chvíle může fungovat měsíc, tři roky, nebo rok. Potřebuju se seznámit s ministerstvem,“ prohlásila v Událostech, komentářích. Právě Dostálovou přitom jako svou nástupkyni navrhovala Andreji Babišovi odcházející Věra Jourová.

Ta dnes také v souvislosti s angažmá Karly Šlechtové prohlásila: „Zná dobře střechu, makrosystém, strategické plánování. Ministerstvo je ale velmi nehomogenní, nejsou tam jen fondy, ale i stavební řízení, územní plánování, cestovní ruch, veřejné zakázky.“ Šlechtová ovšem nepochybuje o tom, že svou funkci zvládne: „Nenastupuji na ministerstvo s tím, že umím jen fondy. Jsem stratég, jsem makroekonom. Všechno zvládnu. Jsem si vědoma, do čeho jdu.“

Karla Šlechtová (1977) nyní pracuje na Úřadu vlády, kde vede odbor evropských fondů. Nikdy nebyla členkou žádné politické strany a podle svých slov ani neuvažuje o tom, že by vstoupila do hnutí ANO. Vystudovala ekonomii na Západočeské univerzitě v Plzni.


        Praxe:

  • Úřad vlády ČR (červen 2014 - současnost) – ředitelka Odboru EU fondů, Sekce pro evropské záležitosti
  • Ministerstvo pro místní rozvoj (únor 2011 – květen 2014) – ředitelka Odboru přípravy programového období 2014–2020
  • Česká správa sociálního zabezpečení (prosinec 2010 – leden 2011) – projektová manažerka pro projekty smart administration
  • Deloitte AdvisoryDivize Projekty EU a granty (červen 2005 – listopad 2010) – senior konzultantka, květen – říjen 2008: Deloitte BulgariaDivize granty a pobídky, Sofie – senior konzultantka
  • Evropské centrum pro veřejnou správu (červen 2004 – květen 2005) – projektová manažerka
  • CSR Europe, Brusel (září 2001 – březen 2004) - koordinátorka projektových portfolií v oddělení komunikace a členská základna
  • Czech Business Leaders Forum, Praha (listopad 1998 - červen 2001) - projektová manažerka a mentorka seminářů

zdroj: ANO