Mají volyňští Češi problémy? Jeden z aktivních krajanů byl fyzicky napaden

Žytomyr/Praha – Kauza kolem boje více než 200 volyňských Čechů za návrat do ČR má nový kontroverzní milník. Jednoho z viditelných zastánců repatriace, učitele Serheje Mikulu z Žytomyru, napadli neznámí útočníci. Podle něj i jeho blízkých jde o odplatu za veřejnou prosbu o přesídlení. Skutečné motivy činu ale nejsou prokázané – bližší informace nemá ani česká diplomacie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky prý krajanům zatím nebezpečí nehrozí, vláda chce ale nechat jejich situaci důkladně prověřit.

Serhej Mikula je v poslední době jeden z nejhlasitějších zastánců hnutí za návrat domů. Neváhal otevřeně vystoupit ani v pořadu Reportéři ČT, který nedávno situaci volyňských Čechů mapoval. Nedůvěrou a obavami z počínání sousedního Ruska se učitel hudby dlouhodobě netají. Jeho rodina si zažila mnoho nepříjemností – otce i dědečka totiž zabili během stalinských čistek.

Z návratu k poměrům, které silně připomínají sovětskou éru, má Mikula strach i dnes. Otevřeně proto říká, že chce zpátky do České republiky. Byl mimo jiné jedním z iniciátorů petice, která v březnu zamířila k prezidentu Miloši Zemanovi.

Na vše prý nyní doplatil, když si minulý týden vyjel na kole. V jednom okamžiku ho skupina neznámých osob napadla a zmlátila. Přitom si údajně neodpustila ironickou poznámku o Mikulově úsilí o návrat domů. „Lidé kolem něj se domnívají, že důvodem je to, že se chce přestěhovat a jeho tvář i jméno byly zveřejněny ve filmu. Říkali, že ti útočníci zmínili něco jako 'Ještě se chceš stěhovat?'“ komentovala zástupkyně volyňských Čechů Věra Doušová.

Snímek Mikuly po incidentu z minulého týdne
Zdroj: ČT24

Skutečnou motivaci incidentu ale nemůže nikdo potvrdit. „Nic u sebe neměl, co by mohli ukrást. Ale říct, že to je jenom kvůli jeho snaze vrátit se, to nelze,“ dodává členka krajanského spolku Anna Litviněcová. Fyzické napadení proto zřejmě zůstane bez objasnění a ukrajinským krajanům na klidu nijak nepřidá. Česká vláda je ale zatím opatrná.

Akutní nebezpečí zatím nehrozí, vzkázal šéf kabinetu

Premiér Sobotka ještě odpoledne nabádal k pečlivému posouzení situace. Zda o incidentu věděl, není jasné. Ani ministerstvu zahraničí ale nejsou detaily známy. „Pokud by našim krajanům hrozilo nebezpečí života nebo ohrožení zdraví, pak přirozeně by se česká vláda měla velmi rychle v této věci angažovat. Pokud je to otázka jenom, řekněme, sociální nebo otázka nějaké snahy žít někde jinde mimo Ukrajinu, tak si myslím, že máme dostatek času, abychom ty věci zanalyzovali,“ uvedl Sobotka. „Pokud vím, tak zatím se nejedná o ohrožení jejich života nebo bezpečnosti,“ doplnil.

Kvůli žádosti českých krajanů se dostal do sporu prezident s ministerstvem zahraničí. Zeman mimo jiné vyjádřil hlubokou nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které prý nemá dobrý vztah k volyňským Čechům. Ministerstvo se ale za ambasádu postavilo.

2 minuty
Uspějí krajané ve snaze vrátit se do Česka?
Zdroj: ČT24

Seznam krajanů žádajících o repatriaci chce nyní Zeman předat ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl. Ministerstvo vnitra pak spolu s ministerstvem zahraničí vytvoří pracovní skupinu, která žádosti posoudí.

Zaorálek vyjádřil pochopení pro obavy příslušníků české komunity na Ukrajině z tamní situace i pro to, že se jich prezident zastává. „Tam jsou lidé ve velmi těžké situaci a on může mít pocit, že jim někdo nevěnuje dostatečnou pozornost. Já si dovedu představit, že tam takové obavy zní,“ uvedl ministr.

Z historie volyňských Čechů

První reemigrace proběhla po druhé světové válce. Jednání se vlekla až do července 1946, kdy Stalina obměkčil teprve osobní dopis od prezidenta Edvarda Beneše. Po osmi tisících vojácích Ludvíka Svobody se tak do vlasti o rok později vrací 33 tisíc volyňských Čechů. Druhá vlna reemigrace volyňských Čechů následovala až po dalších čtyřiačtyřiceti letech. Více podrobností zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 5 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 11 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 17 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 17 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 19 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 20 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...