Nástup Janouška do vězení se opozdí minimálně o týden

Praha – Nástup lobbisty Romana Janouška do vězení se odkládá. Pražský vrchní soud potřebuje ještě alespoň týden na vyhotovení rozsudku. Původně to měl stihnout do dneška. Lobbista Roman Janoušek půjde za sražení ženy do vězení na 4,5 roku. Kromě toho mu soud uložil zákaz řízení na sedm let.

Soud lobbistovi uložil soud za sražení ženy 4,5 roku za mřížemi. Nesmí také sedm let řídit. Odvolací soud tak v září zpřísnil verdikt městského soudu, který lobbistu poslal do vězení na tři roky. „Lhůta pro vypracování rozhodnutí je v tomto případě ve všech trestních věcech 20 pracovních dnů. Včerejšího dne předsedkyně senátu, která spolu se svým senátem soudila v mezidobí několik trestních věcí, požádala náměstka pro věci trestní našeho soudu o prodloužení lhůty,“ vysvětlil mluvčí soudu Jan Fořt, proč soudkyně nestihla vypracovat rozsudek v termínu. 

Janoušek měl podle Práva minulý týden strávit kvůli zdravotním potížím několik dní v nemocnici. Kvůli nim by se mohl jeho nástup do věznice ještě zdržet. 

Podle obžaloby narazil lobbista 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici svým porsche do volva, které řídila jedenapadesátiletá žena. Kolizi neřešil, a když ho rozčilená řidička na následující křižovatce doběhla a postavila se mu před kapotu, srazil ji a ujel. Krátce poté mu policisté v dechu naměřili přes dvě promile alkoholu. Žena se zhruba měsíc a půl léčila v nemocnici s otokem mozku a zlomenými žebry.

Janoušek se původně hájil tvrzením, že ženu ve chvíli střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Takovou variantu ale vyvrátil revizní znalecký posudek, podle nějž žena stála před pravým předním světlem startujícího auta. „Řidič vozidla porsche zahájil rozjezd v okamžiku, kdy před pravou přední částí byla chodkyně. Po nárazu do chodkyně řidič pokračoval dále se zrychlením,“ konstatoval v dubnu soudní znalec Robert Sedlák. K jinému závěru došli znalci oslovení obhajobou, podle nich stála žena vedle auta.