Neúspěšný kandidát na šéfa ÚSTR podal žalobu na výběrové řízení

Praha - Švýcarský historik Adrian Portmann, který neúspěšně kandidoval na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), dnes podal žalobu na výběrové řízení. Bylo podle něj podvodné a nezákonné. Chce, aby výběrové řízení a jeho výsledky soud prohlásil za neplatné. Šéfem ústavu se po dubnovém vítězství v konkurzu stal Zdeněk Hazdra. Proti Portmannově vyjádření o nezákonnosti konkurzu, diskriminaci kandidátů i podjatosti členů hlavní rady ústavu se ohradila její předsedkyně Emilie Benešová. Považuje to za urážku a doufá ve spravedlivé rozhodnutí soudu.

Portmann podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 3. „Během nepřiměřeně dlouhého konkurzu, který trval téměř sedm měsíců, došlo k mimořádně rozsáhlému zneužití práva a úředních funkcí ze strany vysoce postavených představitelů ÚSTR, zejména většiny členů Rady ÚSTR, včetně její současné předsedkyně Emilie Benešové,“ uvedl Portmann. Dodal, že Hazdra nebyl zvolen a jmenován do své funkce v souladu se zákonem. Podle Portmanna je neplatné také členství dvou osob sedících v Radě ÚSTR.

Současný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra: „Upřímně si myslím, že pan Portmann není v úplné duševní pohodě. Rok se chystal na to, že bude ředitelem ÚSTR, a postupně se do té představy vžil. Jenomže ve výběrovém řízení neuspěl, a od toho momentu nás bombarduje stovkami dotazů podle zákona o svobodném přístupu k informacím, dává různá mediální prohlášení a chystá žaloby.“


Od skončení výběrového řízení Portmann sbíral důkazy. Podaná soudní žaloba má 178 stran bez příloh a opírá se o celkem 216 důkazů. „Podanou žalobou se nesoudím o peníze. Podání žaloby vnímám především jako symbol,“ dodal historik. Portmann proti konkurzu protestoval už dříve. Hned po konkurzu prohlásil, že rada ústavu vyřazovala kandidáty nezákonně a žádal ji o nápravu. Rada ho ale nevyslyšela. Po výběrovém řízení podal k radě odvolání.

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů. Hazdru zvolila ve třetím kole konkurzu šestičlenná rada ústavu, získal nadpoloviční většinu hlasů. Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. To však rada ústavu odmítla. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení.

Ústav pro studium totalitních režimůÚkolem ÚSTR, který byl zřízen zákonem, je zkoumat nestranně dobu komunismu a nacismu. Spadá pod něj i Archiv bezpečnostních složek s dokumenty bývalé Státní bezpečnosti. Archiv digitalizuje archivní materiál.