
Odstartoval projekt Muslimové očima českých školáků
Dva roky připravovaný projekt se dnes dočkal své premiéry na pražském Gymnáziu Jana Keplera. Studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v roli lektorů rozdělili školáky do tří skupin a v každé z nich rozebírali jiné téma. Věnovali se například zahalování muslimských žen, diskutovali ale také o islámu v médiích nebo o tom, jak žijí čeští muslimové. Celý seminář trvá dvě vyučovací hodiny, tedy zhruba hodinu a půl, během níž se všichni prostřídají ve všech třech skupinách.
„Já si myslím, že jsem se dozvěděl o té kultuře víc,“ hodnotí seminář jeden ze studentů gymnázia František. „Mně se líbilo, jak mluvili o hidžábech a ta problematika pohlaví,“ dodává jeho spolužačka Veronika.
Školy mají zájem, ministerstvo se distancuje
Ministerstvo školství v září přehodnotilo dřívější rozhodnutí a projektu odebralo svou záštitu. „Každý ředitel školy si může rozhodnout, jestli ten projekt zařadí. Ale ministerstvo školství s tímto projektem nechce mít nic společného,“ sdělila stanovisko ministerstva jeho mluvčí Klára Bílá. Zájem o seminář mezi školami přesto zůstává. „Máme už další dva podobné programy domluvené. Další školy projevily zájem o panelové diskuse,“ řekla organizátorka projektu Klára Popová.
O odebrání záštity ministerstva školství čtěte více ZDE.
Proti seminářům o islámu je také iniciativa Islám v České republice nechceme, která pro středoškoláky chystá vlastní akci – přednášky s bývalými muslimy. „Byli u islámu a od islámu odešli. Nyní jim hrozí v podstatě trest smrti. Jsou pronásledováni, musí se skrývat,“ sdělil člen iniciativy Martin Konvička.
Debata o islámu se v Česku opět rozběhla v nedávné době, a to v souvislosti s nošením šátků ve školách a nemocnicích.