„Pokutu mohu potvrdit. Nesouhlasíme s ní a odvoláme se. Více to nyní komentovat nebudu,“ řekla dnes mluvčí prvního pražského obvodu Veronika Blažková. Ve věci tedy bude muset rozhodnout ministerstvo kultury, které je v tomto případě odvolacím orgánem. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přitom nedávno prohlásil, že je ochoten se na protest proti rozhodnutí osobně k památníku přivázat.
„V žádném případě nechceme dehonestovat památku československých letců, nicméně jsme toho názoru, že je nezbytné dodržovat platné zákony, nikoliv je obcházet. Starosta a někteří radní by měli být příkladem pro dodržování jasných administrativních postupů,“ vysvětlila postup památkářů mluvčí magistrátu Petra Hrubá.
Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
Spor o umístění sochy vede radnice už od úplného začátku. Památkářům totiž vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Památkáři jim v Praze nabídli jako alternativu jiné lokality. Pomník odhalili spolu s vnukem Winstona Churchilla čeští politici a váleční veteráni letos v červnu.
O sporu kolem sochy okřídleného lva na Klárově čtěte víde ZDE.
Československých letců v barvách RAF sloužilo během druhé světové války přibližně 2 500, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo. Respekt obyvatel Spojeného království si vysloužili zejména při slavné bitvě o Británii, kdy nacisté utrpěli první významnou porážku.