Galerie:
Noví vlastníci, kteří vysloužilé přechody a celnice v první vlně koupili od státu, si stále lámou hlavu s jejich využitím. V další vlně se podařilo některé z budov bezúplatně převést na nové majitele. Ti však musí být připraveni státu majetek vrátit, pokud by např. padl schengenský prostor a obnovily se hraniční kontroly. Další pozůstatky hraničního systému byly zbourány, jiné dodnes chátrají. Vedle hodinových hotelů a ubytoven pro zákazníky kasin se však z některých staveb staly například zubní kliniky, muzea železné opony nebo informační centra. Šťastnější osud potkal také bývalý hraniční přechod na Rozvadově. Ještě v době železné opony hlídalo tohle místo přes sto dvacet policistů a stejný počet celníků. Rozlehlý areál Starého Rozvadova prošel po vstupu do Schengenu kompletní rekonstrukcí – všechny celní budovy se podařilo prodat a dnes slouží jako obchody nebo restaurace.

Události v regionech: Osudy celnic
„Cítíme tady silnou klientelu z německé republiky. Řekl bych řádově asi osmdesát procent,“ říká podnikatel Petr Morgestein, který koupil většinu starých a zanedbaných staveb. Další bývalá celnice slouží jako muzeum železné opony, i obec Rozvadov investovala do rekonstrukce bývalých kanceláří, které přestavěla na dům služeb s kadeřnictvím, pedikúrou a nehtovým studiem.
Naopak nevyužitá a opuštěná je většina budov na bývalém dálničním přechodě Rozvadov. V pěti objektech patřících celníkům má krajský celní úřad haly určené ke kontrolám kamionů, archivy a sklady. Zbytek je v majetku Ředitelství silnic a dálnic.