Léčebny si stěžují, že nemají peníze na slíbený růst platů

Praha - Pracovníkům ve zdravotnictví by měly od ledna stoupnout platy o pět procent. O čtyři procenta by si pak měli přilepšit sociální pracovníci. Návrh na zvýšení platových tarifů se chystá v pondělí projednat a schválit vláda. Léčebny dlouhodobě nemocných a další zdravotnická zařízení následné péče varují, že nebudou mít na pětiprocentní zvýšení platů dost peněz. Ministerstvo tvrdí, že léčebnám potřebné peníze doručí.

Video Léčebny prý nemají peníze na růst platů
video

Léčebny prý nemají peníze na růst platů

Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal už letos od listopadu, a to obvykle 3,5 procenta. Lékaři, sestry a další pracovníci ve zdravotnictví ale zatím více peněz nedostali. Výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, která bude pro příští rok nová.

Kabinet se chystá zvednout tarify o pět procent. Podle Asociace českých a moravských nemocnic však úhradová vyhláška nepočítá s navýšením platů pro všechny zdravotníky. „U následné péče, což je prakticky třetina všech pracovníků ve zdravotnictví, ten příslib není,“ tvrdí místopředseda asociace Petr Fiala. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bude s léčebnami jednat, aby potřebné peníze na platy také dostaly.

Podle ministerstva práce se změny dotknou více než 92 tisíc lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,88 miliardy korun. Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků. Růst jejich výdělků bude stát 2,1 milionu korun, dalšího 2,8 milionu korun se vydá na odvodech. Vojáci se ale tabulkou se zvýšeným tarifem budou řídit jen do konce června. Od července by měla jejich odměňování úplně změnit připravovaná novela.

Jak vzrostou tarifní platy zdravotníků
Zdroj: ÚZIS, MZ
Autor: ČT24

O čtyři procenta víc by pak od ledna měli podle návrhu ministerstva práce vydělávat sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům, kteří dlouhodobě poukazují na to, že pracovníci, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Podle předáků měsíčně dostávají pouze kolem 12 tisíc korun čistého.

Vláda chce zvýšit také příspěvky pro strážníky, kteří zasahují při nebezpečných akcích. Zvednout by se jim měly platy podle návrhu z 1000 korun až na 4000 korun a z 1500 až na 6000 korun. Podle zástupců radnic totiž riziko pro obecní policie vzrostlo, a to hlavně kvůli šíření extremistických projevů. Nově by zvláštní příplatek měli dostávat i pracovníci, kteří kontrolují odsouzené s alternativním trestem, tedy třeba v domácím vězení.