Čeští vědci vyvrátili slavný mýtus o kukačkách

Vědcům, mezi nimiž jsou i čeští odborníci, se podařilo detailně zmapovat životní cyklus kukačky. Mnohaletý výzkum publikovali v knize The Cuckoo – The Uninvited Guest, která nedávno vyšla ve Velké Británii.

Publikace, jejímž spoluautorem je olomoucký přírodovědec Tomáš Grim, vyvrací řadu mýtů. Knihu, která sklízí velké ohlasy u odborné veřejnosti, doprovázejí unikátní snímky fotografa Oldřicha Mikulici.

Kniha The Cuckoo – The Uninvited Guest (Kukačky – nezvaný host) mapuje celý životní cyklus kukačky od snesení vejce přes vylíhnutí, péči o mládě v hnízdě i mimo ně. „Je založena na dlouholetých výzkumech. Vycházeli jsme z literatury publikované od 18. století po současnost, některé poznatky jsme aktualizovali dokonce ještě v korekturách. Zahrnuli jsme i dosud nepublikované nové názory. Také jsme se snažili vymýtit dlouho tradované bludy o kukačkách a seznamujeme čtenáře s tím, jak se výzkum těchto ptáků provádí,“ uvedl Tomáš Grim z katedry zoologie a ornitologické laboratoře olomoucké přírodovědecké fakulty.

Kukačka je jiná, než si lidé myslí

Knihu odborníci připravovali tři roky, podílel se na ní také norský ornitolog Bard G. Stokke a německý ornitolog Karl Schulze-Hagen. Autoři ji zpracovali tak, aby textu rozuměl běžný čtenář přírodovědné literatury, ale také aby zaujal odborníky. Podle Grima, který se tomuto ptačímu druhu věnuje přes dvě desetiletí, se jim podařilo vyvrátit i řadu mýtů. „Jedním z nich je například to, že kukačka klade vejce na zem a poté jej přenáší zobákem do hnízda, což se běžně uvádí. Není to pravda. Vejce klade přímo do hnízda, akorát jde o hnízdo hostitele,“ uvedl Grim.

Kukačka
Zdroj: Oldřich Mikulica

Podle olomouckého přírodovědce vyšlo o kukačce obecné kromě několika tisíc článků 40 samostatných knih. Poslední titul se však výrazně odlišuje především unikátními fotografiemi, které pořídil fotograf Oldřich Mikulica. „Dosud nevyšla žádná publikace, která by fotograficky doložila život kukačky v takovém detailu a v takové technické kvalitě. V knize je spousta unikátních záběrů včetně páření nebo útoků hostitelů na kukačky. Tyto situace je vzhledem k jejich rychlosti nesmírně těžké byť jen zahlédnout, natož vyfotit,“ dodal Grim.

Čtyřicet let s kukačkami

Mikulica kvůli snímkům proseděl v krytu tisíce hodin a podle odborníků zachytil i věci, které zatím žádný výzkumník ani neviděl. Fotograf kukačky zachycuje už 40 let, věnuje se i dokumentárním filmům o přírodě. Do knihy The Cuckoo vybral ze svého archivu přes 200 snímků. Většinu jich pořídil na rodné jižní Moravě, další pocházejí z různých míst České republiky, Maďarska a Finska, doplnili zástupci univerzity.

Kniha mapující život kukačky vyšla loni v holandštině, letos v angličtině a připravují se vydání ve francouzštině a němčině. Populárně-naučná publikace vzbudila velké ohlasy, například britský časopis BBC Wildlife ji vyhlásil Knihou měsíce.