Zadržení bavorští neonacisté jezdili střílet do Čech

Mnichov - Německá policie v Bavorsku provedla razii u neonacistické skupiny, která podle všeho jezdila trénovat střelbu do České republiky. Při rozsáhlé akci zabavili policisté téměř 6 tisíc předmětů, mezi nimiž byl i revolver, takzvané dekorační zbraně, nože, boxery, munice a věci s nacistickou tematikou a propagandou. Česká policie potvrdila, že extremisté jezdili do běžně přístupných střelnic v pohraničí.

Obviněním nyní čelí 19 členů skupiny Jagdstaffel D.S.T. ve věku 20 až 33 let, které policie podezřívá také z kontaktů s krajně pravicovou organizací Freies Netz Süd. Po výslechu je propustila.

Čtvrteční razie na 31 místech v Mnichově a okolí se zúčastnilo 300 policistů. Nejméně jeden nalezený revolver a jedna signální pistole podle policie porušují zákon o držení zbraní, zabavená munice pak pravděpodobně zákon o kontrole válečného arzenálu. V policejních skladech skončilo také několik takzvaných dekoračních zbraní, což jsou znehodnocené skutečné zbraně.

Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra:

„Jde o lidi, kteří zřejmě zastávají opravdu fanatické a extrémně pravicové postoje. Jsou připraveni provádět akce a používají zbraně, přinejmenším při výcviku v zahraničí.“

Otec člena organizace má doma desítky zbraní

Policie nyní zjišťuje, zda je extremisté opět pro ostrou střelbu neupravili. Mezi těmito zbraněmi je i puška z druhé světové války. Vyšetřovatelé se nyní zajímají také o rozsáhlou sbírku otce jednoho z členů organizace. Muž, který je sportovní střelec, má přes 50 zbraní. Policie nicméně uvedla, že ke všem má patřičné povolení a že v době domovní prohlídky byly řádně zajištěny.

Zabavené předměty neonacistů
Zdroj: ČT24

Mluvčí frakce Zelených v bavorském zemském sněmu Susanna Tausendfreundová považuje organizaci Jagdstaffel za nebezpečnou, o čemž podle ní svědčí i střelecké výlety do Česka. Tausendfreundová má informace, že při střelbě v Česku používali členové organizace terče v podobě lidských postav. Na výcvikové střelecké „výlety do Česka“ už ve čtvrtek upozornil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Policie chtěla neonacistům demonstrovat svou sílu

Německá policie zásah vyhodnotila jako dobře a rychle provedený, protože extremisté se nestačili o raziích vzájemně informovat. Na tiskové konferenci také uvedla, že chtěla neonacistickým sympatizantům ukázat, že jejich aktivity bedlivě sleduje.

Organizace Jagdstaffel D.S.T. byla založena v roce 2009 v Geretsriedu nedaleko Mnichova, tehdy se jmenovala Jagdstaffel Süd. Od roku 2010 je pod kontrolou úřadů, které v posledních šesti měsících zahájily konkrétní vyšetřování. Skupina se skládá z takzvaného tvrdého jádra, které tvoří asi deset lidí, a ostatních členů. Písmena za názvem jsou zkratkami slov deutsch (německý), stolz (hrdý) a treu (věrný). V Mnichově žije podle úředních odhadů na 200 krajních pravičáků, polovina z nich se nevyhýbá násilí.