Brusel - Pokud by se práce eurokomisařů hodnotila jako ve škole, český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle by si odnesl trojku. Vůbec nejhůře dopadla místopředsedkyně komise a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, jejíž práci největší část unijních expertů a lobbistů ohodnotila pětkou. Nejhorší hodnocení britské baronce, která čelí pravidelně kritice médií, udělilo téměř 40 procent respondentů, kteří se hodnocení práce Evropské komise zúčastnili.
Vysvědčení eurokomisařům: Füle za tři, Ashtonová propadá
Práci Füleho považuje za naprosté zklamání jen 6,4 procenta respondentů, tedy 15 lidí z více než 300 dotazovaných. Za dobrý, tedy v českých podmínkách za trojku, považuje výkon českého eurokomisaře téměř čtvrtina oslovených.
Příliš dobrým „vysvědčením“ se spolu s Ashtonovou nemůže chlubit ani šéf Evropské komise José Barroso, který stojí v čele této instituce nepřetržitě téměř sedm let. Jeho práci, podobně jako práci Füleho, ohodnotila většina respondentů rovněž trojkou, ale více než pětina respondentů rekrutovaných z řad unijních expertů či lobbistů by mu dala pětku.
Čistou jedničkou se ovšem nemůže pochlubit žádný z 27 členů Evropské komise. Pokud jde o většinový názor, premiantem je eurokomisařka Viviane Redingová, která má na starosti justici a základní práva. Jedničkou by ji ohodnotilo téměř 15 procent oslovených a dvojkou více než třetina. Téměř šedesátiletá Lucemburčanka se do obecného povědomí v loňském roce zapsala například kritikou Francie kvůli vyhošťování některých Romů. V minulosti, když působila ještě jako eurokomisařka pro telekomunikace, také stála za tažením proti předraženým poplatkům za volání z mobilního telefonu v zahraničí.