Atény - Řecko hlásí první případ nakažení smrtícím koronavirem. Nakažený muž onemocněl v Saúdské Arábii a jeho stav je kritický. V této zemi podlehlo nemoci od září 2012 už více než 80 lidí. Zatím není jasné, jak se vir přenáší.
Výskyt MERS hlášen z Řecka, v Saúdské Arábii desítky obětí
Řecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že novým pacientem je devětašedesátiletý řecký občan. Onemocněl v Saúdské Arábii, kde trvale žije.
V Saúdské Arábii už „padají hlavy“
Král Abdalláh v pondělí zbavil úřadu ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju. Státní televize jeho rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Rabíja ale v uplynulých dnech tvrdil, že situace je pod kontrolou a není důvod zavádět přísnější preventivní opatření proti šíření viru.
Celosvětově na nemoc zemřelo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejméně 93 osob. Nemocní byli hlášeni nejen ze Saúdské Arábie, ale také z Jordánska, Kuvajtu, Ománu, Kataru a Spojených arabských emirátů. Pouze zlomek se týká Evropy a Severní Ameriky.
Smrtící koronavirus způsobuje závažné dýchací potíže - MERS. Ten má podobné účinky jako SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), který v roce 2003 usmrtil kolem 800 lidí. MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří také selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína, ani se přesně neví, jak nemoc účinně léčit.
Nositeli viru jsou prý velbloudi
Loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u zvířete. Stalo se tak rovněž v Saúdské Arábii, kde onemocnění zaznamenali u velblouda. V Americe pak vyšla v únoru studie, která ukazuje právě na velbloudy jako nositele viru. Saúdská Arábie to ale popírá.