Nagoja (Japonsko) - Pětině živočišných druhů hrozí vyhynutí. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Science souběžně s mezinárodním kongresem o biodiverzitě a životním prostředí, který se koná v japonské Nagoji. Vědci ale zároveň zdůraznili, že díky ochraně se některé druhy naopak podařilo od vyhynutí zachránit. V Nagoji se na dvoutýdenní konferenci sešli delegáti z téměř 200 zemí. Výsledkem hovorů má být stanovení nových cílů ochrany živočišných a rostlinných druhů pro rok 2020.
Vyhynutí hrozí pětině živočišných druhů
Studie, na níž se podílelo přes 170 vědců z celého světa, zkoumala současný stav přibližně 25 000 druhů uvedených na seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN). Podle autorů se kvůli růstu zemědělství, kácení lesů a nadměrnému lovení zvěře každý rok přiblíží vyhynutí okolo 50 druhů. Některé živočichy ohrožují také predátoři, kteří byli do jejich oblasti zavlečeni z jiných koutů světa. Nejhorší je situace v jihovýchodní Asii, kde se masivně kácejí pralesy kvůli pěstování plodin pro biopaliva.
Studie ale také poukazuje na to, že cílená ochrana pomáhá živočichy před vyhynutím chránit. V poslední době se tímto způsobem podařilo zachránit 64 druhů včetně tří, které ve volné přírodě již vyhynuly, ale podařilo se je nasadit zpět umělým odchovem.