Většina Němců tipuje, že v klíčové televizní debatě Merkelová porazí Schulze

Téměř dvě třetiny Němců jsou přesvědčeny o tom, že z nedělního televizního duelu uchazečů o post v čele německé vlády vyjde vítězně kancléřka Angela Merkelová (CDU). Debatní vítězství jejího vyzývatele Martina Schulze ze sociální demokracie neočekává ani každý pátý dotázaný. Ukázal to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD.

Přesvědčení, že se Merkelové bude v devadesátiminutovém duelu dařit lépe, vyjádřilo 64 procent dotázaných. Naproti tomu Schulze jako favorita debaty vidí jen 17 procent lidí. Problematickým poznatkem pro jedenašedesátiletého politika může být především to, že vítězství Merkelové očekává i 48 procent příznivců jeho vlastní strany, její porážku jen 35 procent přívrženců sociální demokracie.

Německá kancléřka je favoritkou v očích příznivců všech stran, které mají šanci dostat se v zářijových volbách do Spolkového sněmu. Její převahu dokonce očekává i 59 procent příznivců Alternativy pro Německo (u Schulze 12 procent), tedy protiimigrační a protiislámské strany, která Merkelovou nemilosrdně kritizuje kvůli její uprchlické politice.

  • Letošní debatu, kterou má podle odhadů sledovat přes 15 milionů lidí, bude v neděli od 20:15 v přímém přenosu vysílat dvojice veřejnoprávních – ARD a ZDF – i soukromých televizí – SAT.1 a RTL.

Poslední velká šance pro Schulze?

Merkelová by neměla opakovat chybu, kterou udělala v roce 2015, a sice to, že evropské partnery nezahrnula (do svého rozhodování), ale až následně je informovala, což dodnes Polsku a Maďarsku umožňuje, aby se vyhýbaly zodpovědnosti s tím, že se jich nikdo neptal.
Martin Schulz
předseda SPD kritizoval kancléřku za postup při migrační krizi v roce 2015
předseda SPD kritizoval kancléřku za postup při migrační krizi v roce 2015

O hodně jde podle pozorovatelů hlavně Schulzovi, jehož sociální demokraté v průzkumech výrazně zaostávají, Merkelové by mohlo stačit, když neudělá výraznou chybu. „Je to jedna z posledních šancí, které Schulz vůbec má,“ je přesvědčena politoložka z univerzity v Tübingenu Gabriele Abelsová.

„Pro Schulze je to hlavní, snažit se ukázat, že je skutečnou alternativou, že má jiný program. Merkelová bude zase sázet na kontinuitu a snažit se odrážet veškerou kritiku,“ podotýká Abelsová. Prakticky stejně to vidí i její kolega z univerzity v Düsseldorfu Stefan Marschall. „Role jsou už teď jasně rozdělené. Schulz bude útočit, Merkelová bude bránit. Jestli padne branka, se teprve uvidí,“ poznamenal Marschall.

Kancléřka trvala na debatě bez publika

O tom, že to tak vnímají i oba politici, svědčí i jejich zcela odlišné snahy týkající se počtu vzájemných debat a jejich formátu. Vyzývatel Schulz se chtěl s Merkelovou utkat několikrát v debatách volnějšího charakteru za účasti publika, německá kancléřka naopak trvala na jediné debatě pevně daného formátu a bez přítomnosti diváků.

Tvrdý způsob vyjednávání týmu Merkelové, která dokonce uvažovala i o tom, že se debaty vůbec nezúčastní, označil někdejší šéfredaktor veřejnoprávní televize ZDF Nikolaus Brender za vydírání. „Kancléřství požaduje pro kancléřku korzet, ve kterém se nemusí hýbat. A zároveň jeden pro Schulze, ve kterém se nesmí hýbat,“ řekl magazínu Spiegel.

Výsledkem vyjednávání bude nakonec devadesátiminutová debata, kde bude oba kandidáty zpovídat čtveřice novinářů.

Merkelová by chtěla moderovat vlastní pořad

Před očekávaným televizním střetnutím odpovídala kancléřka také na dotazník deníku Rheinische Post. V osobně laděném dotazníku musela vyplnit například i kolonku „Co bych si ráda dopřála“.

„Kromě svého úřadu spolkové kancléřky jednou moderovat diskusní pořad,“ napsala dlouholetá šéfka německé vlády, označovaná za nejmocnější ženu světa.

Deník se Merkelové rovněž tázal, zda se při přípravě na předvolební duel se sociálnědemokratickým vyzývatelem dívá na starší předvolební debaty. „Vůbec nemám čas si znovu prohlížet všechny televizní duely. To si raději něco ještě jednou přečtu,“ dodala.

Vydáno pod