East Orange - Američtí policisté vybavují všudypřítomné kamery v ulicích městečka East Orange silnými rudými světlomety. Ty mají označit lidi, kteří se dopouští trestných činů nebo se k nim zjevně chystají. Městečko East Orange bylo dlouhou dobu známé svou vysokou kriminalitou. Kritici přesto upozorňují na to, že nové opatření až příliš připomíná Orwellova Velkého bratra.
Velký bratr se dívá a v americkém městečku svítí rudě
V americkém městě East Orange vybavují kamery speciálními světlomety, které mají označovat pachatele trestných činů. Kamerový systém pojmenovali Světelný intervenční systém - zkráceně LBIS. „Chceme, aby lidé a jejich děti, ale i potenciální zločinci, věděli, že se díváme. Kolikrát jsme sledovali kamery a chtělo se nám křičet, že se schyluje ke zločinu. To se teď ale změní. Londýn má mluvící kamery a my budeme mít kamery se světlomety,“ prohlásil William Robinson, náčelník policie v New Jersey.
Světlomety na rozdíl od megafonů nikoho nebudí uprostřed noci a mají plnit i preventivní funkci, a to například u lidí, kteří se chovají podezřele před obchodními centry, školami nebo nákupními centry. „Vzkaz pro zločince zní: policie vás vidí, nahrává a bude reagovat. Už to by mělo kvůli strachu z identifikace a zadržení překazit řadu zločinů. LBIS chceme využívat jak v okolí škol, tak i k předcházení vandalismu a výtržnictví na místech, kde policisté fyzicky nebývají,“ řekl Robinson.
Deborah Jacobsová, výkonná ředitelka, Komora lidských práv New Jersey:
„Město Newark jasně specifikovalo podmínky využití svého kamerového systému. Nebude instalován poblíž modliteben, v okolí klinik provádějích potraty a nebude zaměřen na soukromé domy. A dokud taková pravidla nebudou mít všechna města, hrozí jejich obyvatelům, že přijdou o své soukromí a budou pošlapána jejich občanská práva.“
Policie proti kriminalitě v East Orange bojuje dlouhodobě
East Orange má 65 tisíc obyvatel a dlouhodobě se pohybovalo na nejvyšších příčkách ve statistikách trestné činnosti. Policie proto zavedla kamery s vysokým rozlišením, detektory střelby i čtečky poznávacích značek a jejich efektivita se začala projevovat. Počet zločinů spadl na nejnižší úroveň od roku 1967. „Zločinů ubylo, protože policie začala pořádat schůze s místními obyvateli. Úzce tu spolupracují a funguje tu něco jako sousedské hlídky,“ podotkl místní holič Jayaad Ali.
Proti nárůstu kamer v ulicích ale vystoupili ochránci občanských práv a svobod. Podle nich se situace v některých amerických městech blíží románům George Orwella a jeho konceptu Velkého bratra. „Spojené státy kopírují postup Velké Británie. Zavádí spousty sledovacích kamer, i když není vůbec průkazné, že by to mělo na kriminalitu nějaký vliv. Je to jako z Velkého bratra - lidé se chovají klidně, protože je neustále sledují vládní nebo soukromé kamery. Sledují vás, i když to vůbec netušíte,“ upozorňuje výkonná ředitelka Komory lidských práv v New Jersey Deborah Jacobsová. Kamerový systém se světlomety by měl v East Orange fungovat koncem tohoto roku.