Vědci našli mimo sluneční soustavu planetu podobnou Zemi

Washington - Astronomové vůbec poprvé objevili planetu mimo naši sluneční soustavu, která je stejně veliká jako Země a nachází se na ní zhruba stejné množství železa a kamene. Nalézá se v souhvězdí Labutě asi 400 světelných let daleko. Jde o další zásadní krok v pokračující snaze najít planetu, na které by stejně jako u nás mohl existovat život.

Planeta zvaná Kepler-78b byla objevena loni pomocí vesmírného teleskopu Kepler, který pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyhledává planety obíhající kolem hvězd. Jak odhalilo následné měření, planeta je relativně malá, její průměr je jen o 20 procent větší než průměr Země. Její povrch je nicméně roztavený a panují zde velmi vysoké teploty, takže není pro život vhodná. Obíhá totiž velmi blízko své mateřské hvězdy, která je o něco menší než naše Slunce - oběhne ji za 8,5 hodiny.  

Dva nezávislé týmy astronomů se ale stejně snažily zjistit, jak moc se Zemi podobá, jaká je její váha i složení. A oba dospěly ke stejnému závěru: Kepler-78b má téměř stejnou hustotu jako Země, což naznačuje, že je rovněž složena hlavně z kamene a železa. Hustota Země je 5,513 gramů na centimetr krychlový, hustota planety Kepler-78b pak 5,3 gramu na centimetr krychlový.

Planeta Kepler 78b
Zdroj: ČTK/AP/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics/David A. Aguilar

Vědci by rádi stejná měření provedli i u jiných planet podobajících se Zemi, zatím jim to ale neumožňují dostupné technologie. „Jediným důvodem, proč se jim to nyní podařilo, je, že jde o planetu podobnou Zemi, která se nachází velmi blízko hvězdy,“ uvedl astronom Drake Deming. „Pro mě to ale rovněž znamená, že existence těchto podobných planet není zas tak neobvyklá,“ dodal Deming.

Načítání...