V Německu zemřel muž nakažený koronavirem

Berlín - V bavorském Mnichově zemřel muž ze Spojených arabských emirátů nakažený virem, který vyvolává těžké onemocnění dýchacích cest podobné chorobě SARS. Podle Světové zdravotnické organizace ho zatím lékaři zjistili jen u 17 osob, 11 z nich už zemřelo. Podle vědců můžou koronavir přenášet netopýři, kozy nebo velbloudi. Nákaza se může šířit i z jednoho člověka na druhého.

Nakažený muž byl převezen 19. března z Abú Zabí. Třiasedmdesátiletý pacient byl ve vážném stavu a jeho šance na přežití byly nízké. Tento koronavirus se poprvé objevil loni v září u pacienta v Saúdské Arábii. Nakažení trpí zápalem plic a v některých případech i selháními ledvin. Většina infikovaných cestovala do Kataru, Saúdské Arábie, Jordánska nebo Pákistánu.

Vědci si prozatím nejsou zcela jistí, jakým způsobem se nákaza na lidi přenáší. Nový koronavirus je podle všeho příbuzný jistého netopýřího viru. V posledních týdnech zemřeli v Británii na tuto chorobu dva lidé, kteří se podle všeho nakazili od příbuzných.

Koronaviry vyvolávají celou řadu nemocí od běžného nachlazení po SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest). Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8 000 lidí. Zhruba desetina z nich zemřela.

Vydáno pod