V Kasselu postaví Parthenón ze stovky tisíc zakázaných knih

Sto tisíc dříve nebo ještě dnes zakázaných knih chce shromáždit skupina umělců, aby z nich příští rok postavila napodobeninu antického Parthenónu na náměstí ve středoněmeckém Kasselu, kde v roce 1933 nacisté a jejich příznivci spálili na dva tisíce knih. Projekt se inspiroval dílem argentinské umělkyně Marty Minujínové.

Dnes třiasedmdesátiletá konceptuální umělkyně v roce 1983 oslavila konec vojenské diktatury v Argentině tím, že shromáždila 30 000 dříve zakázaných knih. Byly mezi nimi publikace tak rozličných autorů jako jsou Sigmund Freud, Antoine de Saint Exupéry nebo Karel Marx. Minujínová z nich sestavila obdobu aténského Parthenónu, který vystavila v centru Buenos Aires. Knihy později rozdala lidem.

Nyní chce Minujínová spolu s německou neziskovou organizací documenta a s knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem vybudovat z knih Parthenón znovu a ve větším. Cílem organizátorů je na projekt do příštího léta sesbírat 100 000 dnes nebo dříve zakázaných knih.

K darování knih se zavázala řada německých nakladatelství, mohou je ale věnovat i jednotlivci, a to dvojím způsobem; buď přímo na frankfurtském knižním veletrhu ve dnech 19. až 23. října nebo je mohou zaslat poštou na adresy uvedené na webu projektu. Stránka nabízí také základní seznamy dříve zakázaných knih.

Parthenón na Akropoli
Zdroj: Reuters

Z nashromážděných knih vznikne obdoba antického chrámu na Akropoli, který symbolizoval estetické a politické ideály první světové demokracie. Napodobenina Parthenónu ve skutečné velikosti má být varováním před cenzurou a pronásledováním autorů knih. K vidění bude od 10. června do 17. září příštího roku na Fridrichově náměstí v Kasselu.

Po pěti dnech výstavy nakloní budovu z knih dva jeřáby na stranu, což návštěvníkům umožní postupně knihy odebírat a nosit si je domů.

Načítání...