V boji s ebolou zemřeli, ale možná zbytečně. Mnohdy neměli kvalitní pomůcky

2 minuty
Nasazovali životy, mnohdy bez kvalitních pomůcek
Zdroj: ČT24

Mnozí z nich při pomoci druhých zemřeli, a přitom nemuseli. S odstupem několika měsíců od nejhorší epidemie eboly se objevily informace o nekvalitních pomůckách, které dostávali afričtí zdravotníci od některých organizací. Šlo například o prošlé dezinfekční prostředky. V některých případech se dokonce lidé marně dohledávali například vaků na mrtvá těla.

„Některý chlór, který se k nám dostal, byl už přes rok propadlý. Cítil jsem se špatně, protože jsme byli v ohrožené zóně a chlór nám dodával odvahu, abychom se přiblížili k pacientům,“ říká zaměstnanec vládní nemocnice v sirerraleonské Kenemě Juma Musa. Je jedním z těch, kteří měli štěstí – v bezprostředním kontaktu s vysoce nakažlivým virem přežil. Nyní ale podává svědectví, ze kterého mnohé zdravotníky a hygieniky mrazí v zádech.

Je bez diskuse, že pomalá reakce a zdržení nutných úkonů při epidemii a obecně jistý zmatek v práci Světové zdravotnické organizace zavinil ztráty, ke kterým nemuselo dojít."
Irwin Redlener
Expert, Kolumbijská univerzita

Nemocniční personály mnohdy pracovaly s nekvalitními pomůckami a neúčinnými chemikáliemi. Mnozí umírali, i když jejich smrt možná byla zbytečná. Zmiňovaná nemocnice v Kenemě měla navíc špatně pracující generátor na výrobu elektřiny, který komplikoval práci laboratoře. Sestry nepracovaly dostatečně daleko od nemocných, mezi zdravotníky a pacienty navíc nebyla kvalitní bariéra.

„Občas se během epidemie stalo, že jsme neměli dost materiálu; třeba vaků na mrtvá těla nebo ochranných pomůcek,“ přiznává poradce vlády Sierra Leone Joseph Fair.

CBěhem epidemie zemřelo přes pět set afrických zdravotníků. Skoro polovina z nich zahynula práve v Sieře Leone. Celkově si ebola vyžádala více než jedenáct tisíc životů a nakazilo se jí přes 28 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejvyšší soud USA umožnil Trumpovi dále nevyplácet potravinovou pomoc

Nejvyšší soud Spojených států prodloužil pozastavení platnosti soudního příkazu, který nařizoval administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit potravinovou pomoc 42 milionům Američanů. O rozhodnutí, které padlo v úterý tamního času, informovaly tiskové agentury.
před 1 hhodinou

Vnitro požádá o vynětí z unijní migrační solidarity

Ministerstvo vnitra požádá Evropskou komisi o úplné osvobození od solidárních příspěvků. Úřad tak reaguje na zprávu unijní exekutivy o migraci a azylu. Podle Komise spadá Česko kvůli vysokému počtu uprchlíků z Ukrajiny do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusům v Pokrovsku pomáhá i hustá mlha

Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že v obléhaném východoukrajinském městě Pokrovsk je asi tři sta ruských vojáků, informuje agentura Reuters. Toto strategicky důležité město v Doněcké oblasti se ruská armáda snaží dobýt více než rok. Už koncem října ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že se bojuje přímo ve městě.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajinu pobouřila miliardová energetická korupce

Ukrajinské úřady obvinily sedm lidí v souvislosti s korupcí v energetickém sektoru, uvedl Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU). Skupina podle vyšetřovatelů na úplatcích získala sto milionů dolarů (asi dvě miliardy korun). Případ týkající se vysoce postavených činitelů v energetice podle agentury Reuters pobouřil obyvatele země, kteří kvůli ruským útokům musejí snášet každodenní odstávky dodávek elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hrdinství válečných veteránů uctili lidé v Česku i v zahraničí

Na pražském Vítkově, v Brně i dalších městech si lidé připomněli Den válečných veteránů. Zástupci armády, politici i veřejnost vzdali hold těm, kteří sloužili ve válečných konfliktech. Veterány uctili i v zahraničí, zejména v západní Evropě a zámoří.
před 8 hhodinami

V havarovaném tureckém letounu bylo dvacet vojáků

Nákladní letoun turecké armády v úterý havaroval poblíž hranice mezi Ázerbájdžánem a Gruzií, oznámilo podle agentur turecké ministerstvo obrany. Letadlo typu C-130 vzlétlo z Ázerbájdžánu a bylo na cestě zpět do Turecka. Resort obrany podle agentury Reuters uvedl, že na palubě bylo dvacet tureckých vojáků včetně posádky. Úřady však prozatím neinformovaly o počtu případných obětí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Slovensko po srážce vlaků a výzvě premiéra vyměnilo vedení železničního dopravce

Slovenské ministerstvo dopravy po nedělní srážce vlaků vyměnilo vedení národního vlakového dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). K odvolání představitelů firmy po již druhé srážce vlaků tohoto dopravce během několika týdnů vyzval v pondělí premiér Robert Fico (Smer). Odstraňování havarovaných souprav podle správce železniční infrastruktury ŽSR skončilo v úterý, omezení pro vlakovou dopravu na tomto hlavním koridoru ale potrvá až do ukončení oprav tratě.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turecká prokuratura žádá pro opozičníka Imamoglua přes dva tisíce let vězení

Přes dva tisíce let vězení hrozí přednímu tureckému opozičnímu politikovi Ekremu Imamogluovi, který byl zatčen v březnu, kdy vykonával funkci istanbulského starosty. Podle obžaloby vytvořil s dalšími čtyřmi stovkami lidí korupční síť, která v průběhu deseti let připravila stát o 160 miliard tureckých lir (přibližně 79 miliard korun). Prokuratura navrhuje obžalovat i největší opoziční stranu CHP, jejímž je Imamoglu členem, což by mohlo vést až k jejímu zrušení, píší agentury. CHP tvrzení prokuratury proti Imamogluovi a dalším svým politikům odmítla.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...