Tři mrtvé německé holčičky z mrazáku mohly přežít

Berlín - Všechny tři holčičky z německého Wendenu, jejichž tělíčka byla v neděli nalezena v mrazničce, se narodily živé. Na základě výsledků pitvy zbývajících dvou novorozeňat to dnes konstatovalo místní státní zastupitelství. Děvčátka prý byla schopná života a na ostatcích jednoho z nich byly objeveny stopy násilí, které mohly být příčinou smrti. Podle policie tak zesílilo podezření, že je zabila vlastní matka.

Už v úterý soudní lékaři konstatovali v případě jedné z holčiček, že byla zcela životaschopná, ale že u ní nenašli žádné znaky vnějšího násilí. Druhá dvě zmrazená děvčátka byla ještě spojená s pupeční šňůrou, uvedli dnes vyšetřovatelé. Podrobné vyšetřování příčin úmrtí miminek bude trvat ještě nejméně týden.

Podezřelá, které je nyní 44 let, byla v 80. letech podle všeho šestkrát těhotná, ale tři těhotenství se poměrně korpulentní ženě nejspíš podařilo utajit. Deník Bild dnes spekuluje, že o životě a smrti dětí mohla rozhodovat náhoda: pokud si někdo v okolí těhotenského bříška ženy všiml, následně narozené dítě mohlo žít. I sedmačtyřicetiletý manžel podezřelé a její děti však tvrdí, že si jejích dalších těhotenství nevšimli.

Podle Bildu žijí tři děti - čtyřiadvacetiletá dcera a synové ve věku 20 a 19 let. Patrně nejmladší z nich nalezl v neděli jedno zmrazené dítě ve sklepě rodinného domu. Když hledal mraženou pizzu, aby si připravil jídlo, objevil na dně mrazícího boxu tři balíky. Po otevření jednoho narazil na ruku a hlavičku nemluvněte. Syn se sestrou počkali na návrat rodičů a přesvědčili je, že je třeba informovat policii. Ta následně okolo osmé hodiny večerní našla i mrtvolky ostatních dvou dětí. Jejich matka, která již učinila částečné doznání, je nyní ve vězeňské nemocnici. V současnosti není podle lékařů schopna výpovědi.

V Německu nejde o první případ objevení novorozeňat v mrazničce. Například loni v prosinci policie nalezla v saském Plavně těla tří malých holčiček, dvě z nich právě v mrazícím boxu. I v tomto případě je z jejich zabití podezřelá jejich matka.